Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


Відвідування



Актуально

     
Видатні особистості Долинщини Пам'ятаймо всіх поіменно
(герої Долинщини: 2014-…)

Знаменні дати 2024 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 





Архів публікацій


Історія

Нескорена Долинщина. Літопис визвольних змагань. Мартирологи, біографії, спогади, документи, фотографії / Упоряд. М.Борис. – Івано-Франківськ: Нова зоря, 2002. – 550 с.: іл.
“Нескорена Долинщина” є першою спробою відтворити в пам’яті народній важливий період національно-визвольної боротьби у межах окремого регіону – на теренах Долинського району. В книзі увіковічено імена наших краян, які віддали боротьбі за волю України своє життя, згадані також й тисячі репресованих за зв’язки з націоналістичним підпіллям. Сторінки книги є достовірним документом про злочини більшовиків, скоєні на Долинщині.
Борис М. Нескорена Долинщина. Літопис визвольних змагань : мартирологи, спогади, документи, фотографії. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2008. – Кн. 2. – 576 с. : іл.
У другу книгу «Нескорена Долинщина» ввійшов розділ «Ніхто не забутий», в якому опубліковані додаткові списки загиблих, заарештованих і депортованих борців за волю України в кожному населеному пункті Долинського району. Вміщено також спогади підпільників ОУН-УПА про буремні роки боротьби за волю України, про страхіття в німецьких та совітських тюрмах і концтаборах, на засланні. Про естафету боротьби з тоталітарним більшовицьким режимом йдеться в розділах про УНФ і УНФ-2, «Українська Гельсінкська Група». Цінну інформацію дадуть читачам світлини з минулого й сьогодення.
Антонович О.М. Спогади. – К. – Вашінгтон: АО “Август”, 1999. – 392 с.: іл.
Книга споминів добре знаного тепер в Україні і за її межами українського мецената, засновника добродійної фундації Антоновичів, Омеляна Антоновича – це лаконічні і небагатослівні розповіді про багатьох відомих та маловідомих людей (політичних, культурних і релігійних діячів) і про події, очевидцем, а іноді й учасником яких йому доводилося бути у 20-30-х роках XX століття. Прекрасна пам’ять, точність у змалюванні деталей, непересічний дар автора роблять читання цих спогадів справді захоплюючим і незабутнім.
Антонович О. Спогади [Текст] / Омелян Антонович – Київ ; Вашінгтон : Місіонер, 2003. – Т. 2. – 568 с.
Друга книга «Спогадів» Омеляна Антоновича присвячена емігрантським поневірянням та емігрантському самоствердженню Антоновичів у США, громадській та культурній діяльності на чужині наших співвітчизників, найбільшою мрією яких була вільна і незалежна Україна. У книзі розповідається також про подорожі Антоновичів по Україні після шістдесятирічної розлуки з рідною землею, а також – багатьма країнами світу. Окремий розділ присвячено історії створення й діяльності Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів.
Фундація Омеляна і Тетяни Антоновичів / Упоряд. С. Гальченко. – К. – Вашінгтон: АО “Август”, 1999. – 200 с. : іл.
В Україні і за її межами широко відома добродійна діяльність міжнародної фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів, яка здобула свій авторитет престижними літературними і науковими нагородами, а також наданням стипендій і грошових дотацій для здійснення важливих українознавчих проектів. Дана книга – це частково документальна розповідь про створення фундації, більша її частина – це тексти виступів та лекцій лауреатів. Серед лауреатів фундації такі відомі імена – Ліна Костенко, Василь Стус, Василь Барка, Орест Субтельний, Роберт Конквест та ін.
Скрижалі пам’яті / Долин. районна орг. Укр. т-ва охорони пам’яток історії та культури, Долин. міськрада ; [авт. ідеї Ольга Федоришин ; редкол. : В. Гаразд, І. Матіїв, С. Швець та ін.]. – Долина ; [Брошнів] : [Таля], 2016. – 112 с. : іл.
«Скрижалі пам’яті» – це вже друга книга, в якій описуються пам’ятки історії та культури Долинщини, розповідається про видатних людей краю, імена яких закарбовано на пам’ятниках та меморіальних дошках, роботу Долинської районної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, збереження й відновлення існуючих пам’яток, спорудження нових. Окремі розділи видання знайомлять з музеями Долинського району.
Ця книга приурочена 50-річчю Долинської районної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури і покликана заповнити прогалини в історії нашого краю.
Аношина Н-Т. Ю. Головний акт Віденського конгресу 1815 року як основа міжнародного правопорядку ХІХ – початку ХХ століття / Н.-Т. Ю. Аношина. – Одеса : Фенікс, 2011. – 192 с. – (Міжнародне право).
Успішний науковець, працівник Міністерства юстиції України, кандидат юридичних наук Наталія-Тереза Аношина народилася в Долині, закінчила Долинський природничо-математичний ліцей. Сфера її наукових інтересів – міжнародне право, порівняльне правознавство, дипломатична і консульська служба, зовнішня політика і дипломатія держав Європи, міжнародна економіка. ЇЇ монографія присвячена дослідженню одного із етапів формування універсального міжнародного правопорядку за часів Віденського конгресу 1814-1815 рр. Обґрунтовано історичні та міжнародно-правові засади становлення міжнародного правопорядку ХІХ – початку ХХ століття. Розкрито вплив Віденського конгресу на прогресивний розвиток міжнародного права загалом та його деяких інститутів зокрема. Книга розрахована на науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться міжнародним правом та його історією.
Антонович В. Арабески пам’яті : спогади Володимира Антоновича / Володимир Антонович. – Київ : АртЕк, 2022. – 280 с.
В основу книжки лягли матеріали спогадів відомого українського музиканта і диригента, громадського діяча, педагога, першого директора Долинської музичної школи, Почесного громадянина м. Долина Володимира Антоновича. Українці, євреї, поляки, росіяни, німці, Січові стрільці, полонені німецьких концтаборів, працівники однієї з найбільших на Західній Україні солеварень, музиканти міського оркестру та польського театру, учні гімназії, професори та студенти Музичного інституту – безліч соціальних портретів, які становлять епічну картину життя і побуту міжвоєнної та повоєнної Галичини.
«Археологічними та сакральними стежками Долинщини» : зб. наук.-теорет. ст. / гол. ред. С. П. Павлюк; Долинська міська рада; Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів. – Долина : П.п. Петричук О. П., 2008. – 190 с.
У збірнику вміщено матеріали науково-практичної конференції «Археологічними та сакральними стежками Долинщини», яка відбулася в рамках святкування Дня міста та з нагоди 5-ї річниці діяльності музею «Бойківщина». 23 статті охоплюють широкий тематичний діапазон: від археологічних знахідок до народних ремесел та промислів Долинщини, від церковного життя та просвітницької діяльності у міжвоєнний період в м. Долині до етнічних процесів на Прикарпатті. Видання вміщує матеріали про старовинні долинські ікони 16 століття, про майстра Димитрія, з іменем якого тісно пов’язана долинська іконописна школа. Цікаво розповідається про нашого земляка, як феномена українського меценатства, фундатора музею «Бойківщина» Омеляна Антоновича, про будівництво, відкриття та про перші кроки становлення музею в статті Степана Янковського. Збірник розширює горизонти пізнання історії Долинщини.
Байда Т. Довго мовчали смереки [Текст] : художньо-документальна повість / Тетяна Байда. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2008. – 180 с.
У повісті відображені події з історії національно-визвольної боротьби українського народу на теренах Прикарпаття, зокрема Долинщини та Калущини. Дійові особи, їхні імена, прізвища та псевдоніми – справжні. Ярослав Мельник («Роберт») – крайовий провідник ОУН Карпатського краю, Антоніна Мельник («Таня») – лікар і друкарка крайового проводу, Іван Хомин («Скала») – референт СБ крайового проводу, «Марійка» – член крайового проводу та ін. Події, які описані в книзі, ґрунтуються на архівних матеріалах, публікаціях у пресі, спогадах очевидців і комбатантів УПА. Трагічні долі персонажів перевершують людську фантазію, їхнє життя – це правда, подібна до легенди.
Бібик Д. Візьму твій меч [Текст] = Capiam gladium tuum / Дарія Бібик. – Брошнів : Таля, 2017. – 558 с.
Книга Дарії Бібик є краєзнавчою розвідкою, в якій автором зібрані документальні матеріали справ видатного громадського діяча, відомого юриста Володимира Горбового, до яких долучені письмові та усні спогади очевидців та соратників по боротьбі за вільну та незалежну Українську Державу.
Борис М. Гомін волі: Худ.-док. повість. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2006. – 280с. + 16с. кол. вкладки + 24с. чорнобілої вкладки
„Гомін волі” – не тільки біографічна повість про незламного борця за волю України повітового провідника ОУН Долинщини, багатолітнього каторжанина сталінсько-брежнєвських тюрем і таборів, голови Долинського Братства ОУН-УПА Івана Васильовича Долішного, а й розповідь про історичні події визвольних змагань на теренах Долинщини. В ній автор намагався описати більшість важливих подій, які відбулися в нашому краї під час польської, німецької й совітської окупацій. Цікавими й пізнавальними для історії є й спогади про Івана Долішного, його побратимів, друзів, родичів.

«Він був наче кедр ливанський. Володимир Гаразд. Життя у спомині / редкол. : М. Гаразд, І Гаразд, В. Смолій. – Івано-Франківськ : Місто-НВ, 2023. – 316 с. : іл.
До книги ввійшли спогади про життя та діяльність видатного громадсько-політичного діяча, багаторічного міського голови Долини (2006–2020), Почесного громадянина міста Долини (посмертно) Володимира Степановича Гаразда.
Родина, друзі, колеги по роботі, знакові постаті українського та міжнародного державотворення «написали серцем» книгу, що стала Реквіємом.

Галичина – український здвиг за матеріалами архіву Степана Гайдучка: [альбом] / [авт. ідеї Л. Крип’якевич; упоряд. І. Мельник]. – Л.: Апріорі, 2014. – 268 с.: іл.
Вартісний та унікальний подарунок отримала бібліотека від міського голови Володимира Гаразда. Це справжній фотолітопис ХХ століття, цікаві сторінки життя нашого народу, де закарбовано героїчну історію боротьби за незалежність, прояви героїзму та духовного піднесення галичан у справі відродження гідності та національного духу українства. Фотоальбом є першим виданням унікальної колекції світлин, поштівок та документів, які протягом всього свого життя збирав Степан Гайдучок (1890–1976) – професор фізичного виховання (руханки), активний діяч українського “Сокола” та товариства “Україна”, талановитий журналіст, лікар УГА, невтомний турист-мандрівник та один із перших організаторів спортивного руху в Галичині.
Голубінка В. П. Спогади з гіркої лемківської долі [Текст] / В. П. Голубінка. – К. : Простір, 2010. – 112 с.
Спогади Василя Голубінки – це правдива лемківського села Яворець і його околиць. Це живе свідчення трагедії українського населення територій, що відійшли після Другої світової війни до Польщі, віддзеркалення долі всіх переселенців, змушених покинути споконвічні українські землі, у яких була насильно відібрана їхня мала Батьківщина і назавжди втрачена, залишившись лише у спогадах і незгасимому щемі у серці.
Грабовецький В. Національно-визвольні змагання на Долинщині та Калущині в XVI-XVIII ст. [Текст] / Володимир Грабовецький; Івано-Франківський держ. іст.-меморіальний музей Олекси Довбуша. – Івано-Франківськ : [Б.в.], 2008. – 108 с.
В трьох розділах книги автор на достовірних історичних матеріалах, в основному на нових архівних документах, розкриває літопис визвольної боротьби селян Калущини і Долинщини проти окупації польсько-шляхетської місцевої влади, починаючи з XVI ст. по історичним періодам, які мали місце в цьому героїчному краю, коли українське селянство і міщанство, очолене місцевими духівниками, на чолі із священиком із села Грабівки Іваном Грабівським, підняли факел священної боротьби за волю. В додатках дається переклад з польського архівного акту опису селянського повстання на Долинщині і Калущині, а також ксерокопії документів з архівного фонду, що містять опис скарг шляхти Долинщини на повстанців сіл Калущини і Долинщини.
Громик В. Дерев’яні церкви Івано-Франківської області [Текст] / Віктор Громик, Василь Слободян. – Львів : [б.в.], 2017. – 548 с.
Видання у формі ілюстрованого каталогу, в якому зібрані фотографії і короткі історичні довідки про всі віднайдені дерев’яні церкви в межах сучасної Івано-Франківської області, збудовані до 1989 року. Для усіх, хто цікавиться архітектурою, історією, культурою Івано-Франківщини.
Гук В. Святиня крізь століття [Текст] : історія церкви св. Параскеви у с. Церківна / Василь Гук. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2009. – 472 с.
Ця книга – спроба дослідити історію церкви св. Параскеви с. Церківна, яка споруджена у 1807 р. В книзі автор простежує національне відродження українського народу на тлі української Церкви. На сторінках книги – матеріали – есеї про парохів церкви св. Параскеви, починаючи з 1807 р. і до 1988 р. Зі спогадів очевидців та на основі архівних документів в книзі розповідається про тих особистостей, що їх виховала Церква за час свого існування, а це люди, які боролися в рядах УСС, УГА, УПА, були репресовані, закатовані, загинули в далекому Сибіру, в концтаборах. Окремі розділи присвячені священикам-страдникам, які зазнали репресій і тортур від комуністичної влади у 40-80-х роках минулого століття. У книзі вміщено унікальний матеріал про Львівський лжесобор 1946 року.
Гук В. Шлях до волі / Василь Гук. – Івано-Франківськ : Просвіта, 2012. – 628 с.
Автор книги – учасник визвольних змагань, вчитель, політв’язень, громадський діяч, просвітянин, краєзнавець. Основою книги «Шлях до волі» стали спогади про тернистий життєвий шлях патріота, який пережив польський, німецький і «совітський» окупаційні режими. Автобіографічні нариси В. Ю. Гука написані в контексті історії України і є енциклопедією українського духу. В книзі багато цінної інформації з історії краю, з історії села Церківна, з історії національно-визвольних змагань. Книга ілюстрована багатьма світлинами і адресована студентам, вчителям, краєзнавцям.
Гук В. Я все віддав тобі, Україно : [спогади] / Василь Гук. – Івано-Франківськ : Просвіта, 2017. – 364 с.
Василь Гук, довголітній вчитель та подвижник національного і духовного відродження України, зібрав багатющий матеріал про своїх земляків – учасників визвольної боротьби за незалежність України. У книзі на достовірних фактах показано трагічну долю людей, які стали жертвами більшовицького терору у воєнний і післявоєнний періоди. Це – Михайло Штурмак – «Крук», командир кур’єрської служби УПА-Захід «Карпати», члени його боївки – Ілько Дзеса («Богдан»), Василь Яремко («Яруся»), Іван Дзеса («Залізняк»), Юрій Дзеса («Наймолодший»), Василь Штурмак («Шевчук»), три сини і дочка Михайла Яремка : Йосип («Сосна»), Юрій («Олег»), Микола («Орест»), «Ростислава», Надрайонний провідник ОУН Василь Гошовський («Дорошенко») та інші.
Дзвони Чорнобиля [Текст] : в Україні і в душах тих, хто в числі перших опинився на четвертому енергоблоці ЧАЕС : докум.-публіц. вид. / [авт.-упор. С. Польщикова]. – Полтава : [б.в.], 2006. – 352 с.
Книга поіменно згадує тих, хто вступив у двобій з радіаційним монстром і ціною свого життя і здоров’я врятував не тільки Україну, а й світ.
Свій внесок у боротьбу з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зробили і працівники долинських нафтових підприємств: НГВУ “Долинанафтогаз”, Долинське ТУ, Прикарпатське УБР, Долинський ГПЗ.
Це видання вийшло при підтримці і допомозі Адміністрації ВАТ “Укрнафта” і Об’єднаної профспілкової організації працівників ВАТ “Укрнафта”.
Дирда М. (о. Марко ЧСВВ) Ясна гора в Гошеві [Текст] / М. Дирда. – Нью-Йорк : ОО Василіян, 1972. – 144 с.
Одним із найщедріших джерел Божої благодаті в Україні є чудотворна ікона Пресвятої Богородиці на Ясній Горі в Гошеві, що засяяла славою незчисленних чудес, і тому недаром український народ назвав це місце Сонцем Галицького Підгір’я. Це прославлене місце є святе й дороге не тільки уродженцеві галицької землі, але кожній українській душі, де вона не пробувала б у світі; силу бо цього Божого джерела відчули кожен українець – кожна українка, що на крилах молитви линули до гошівської Богоматері, з великою вірою і сильною надією на вислухання їхніх благань.
Історичний опис гошівського монастиря і чудотворної ікони на Ясній Горі представлений у цьому виданні.
Долішній Ю. З пройдених доріг… / Ю. Долішній. – [Б.м.] : ВП «МТІ», 2015. – 64 с.
У новій книзі автор ділиться спогадами про свої пройдені-торовані дороги, згадує як Всевишній оберігав його від злих людей і їх чорних задумів, розповідає про свою мрію: щоб діти, онуки, правнуки, добудували й зберегли ту Україну, за яку він боровся.
Дума І. 20 років державному підприємству «Вигодське лісове господарство» : [книга-фотоальбом] / Іван Дума, Олександр Матусевич, Степан Оріхівський. – Львів : Камула, 2016. – 240 с. : фото.
Книга–фотоальбом приурочена до 20-річчя від дня створення державного підприємства «Вигодське лісове господарство». Видання розповідає про людей, які творили і творять історію лісового підприємства і Вигодського краю, своєю щоденною працею плекають, бережуть і дбають про землю і все, що на ній. З естетичним смаком на світлинах зафіксовано образи живої і вічної природи Карпат, щоб милуватися, берегти та примножувати її багатства.
Дяк О.М. Михайло Дяк на світлинах, у спогадах, документах. – Львів: Сполом, 2004. – 128 с.: іл.
Ця книга про Михайла Дяка, людину, яка насмілилася кинути виклик тоталітарній системі. Михайло Дяк був засновником Українського Національного Фронту, що виник на Долинщині в середині 60-х років XX століття. Ні переслідування, ні моральні знущання, тюрми і фізичне нищення не зламали в ньому віри у правоту визвольної боротьби. Сила духа його виявилася сильнішою за правицю імперського монстра, бо ж метою його життя завжди була Самостійна Українська Держава.
Зірниця національного відродження [Текст] : до 140-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка / упоряд. Василь Олійник; ред. колегія Степан Янківський, Василь Олійник, Людмила Фреїв [та ін.] – Долина : Таля, 2009. – 240 с.
«Зірниця національного відродження» – книга про історію «Просвіти» Долинщини – організації, яка зробила великий внесок у духовний, культурний і політичний розвиток краю. З її сторінок постає історія створення повітової «Просвіти», історія організації просвітянських осередків у селах Долинщини, починаючи з 1905 року. У книзі чільне місце відведено діячам та активістам «Просвіти» як минулого, так і теперішнього часу. Мова йде про тих, хто творив і збагачував її своєю працею, сприяв розвиткові цієї громадсько-політичної організації: о. Йосиф Заячківський, о. Микола Дерлиця, Роман Скворій, о. Ярослав Лесів, Зеновій Красівський, Степан Волковецький та ін.
Кляшторна Н. Акція–51. Книга пам’яті / Наталя Кляшторна. – Брошнів-Осада : МПП «Таля», 2009.
«Акція – 51» – продовження хроніки виселення українців із західних етнічних земель Польщі у степи півдня України, здійсненого на підставі Договору від 15 лютого 1951 р. між СРСР і Республікою Польща. Мешканців території Західної Бойківщини за лічені місяці було виселено у віддалені сільські місцевості Південної України.
У Долині вихідці з Західної Бойківщини заснували осередок товариства «Бойківщина», організовують виставки, вечори пам’яті, поїздки до могил своїх предків. Саме долиняни, нащадки виселених із Західної Бойківщини, фінансово підтримали це історико-документальне видання, в якому устами десятків людей розповідається про трагічну долю переселенців.
Кляшторна Н. Бойківське сузір’я : словник персоналій Бойківщини / Наталя Кляшторна. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2012. – 80 с. : іл.
Словник персоналій включає короткі відомості про 300 видатних людей, які своїм походженням, життям чи діяльністю пов’язані з бойками та Бойківським краєм. Словник розповідає про знаних осіб Бойківщини та акцентує увагу на їхньому внеску на благо рідного краю. Видання розраховане на широке коло користувачів.
Коваль О. Спомини мого життя : Львів–Auschwitz–Брюссель… / [упоряд. Микола Посівнич ; ред. Ярослав Сватко]. – Львів : Галицька видавнича спілка, 2016. – 240 с.
Спогади Омеляна Коваля – багатолітнього члена Проводу ОУН(б), який починав свою роботу в керівних органах ще за життя С. Бандери, а закінчив під проводом Слави Стецько. Першою значною справою Омеляна Коваля було створення в Долинському районі українського Державного Правління після проголошення Акту 30 червня 1941 року у Львові. Заарештований ґестапо, перебув львівську тюрму на Лонцького, краківську тюрму Монтелюпіх, потрапив у перший етап українських політичних в’язнів у концтаборі Аушвіц.
В післявоєнний час опинився на еміграції в Німеччині, потім у Бельгії, і все своє життя присвятив громадській праці на користь Україні. Був очільником Спілки Української Молоді, головою української громади в Бельгії, членом Головного Проводу ОУН(б), відповідав у Проводі за сектор внутрішньої політики (співпраця діаспорних організацій) та за освіту покоління, народженого у вигнанні. Книга вміщує 20 сторінок архівних фотографій і буде цікава тим, хто цікавиться історією визвольної боротьби середини минулого століття та політичною діяльністю української діаспори.
Розсіяні в степах : фотоматеріали з життя західних бойків на рідних землях та після переселення / упорядкув. Наталі Кляшторної; [худ. оформ. Ю. Фреїва; вступ. сл. Н. Кляшторної, М. Іваника, Я. Сирника; пер. Д. Ярового, В. Лихоти]. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2013. – 192 с. : іл.
Фотоматеріали збірки «Розсіяні в степах» є доповненням попередніх видань автора зі спогадами про виселення бойків із Бескидів на південь УРСР 1951 р., об’єднаних назвою «Акція-51». 350 світлин упорядковано у хронологічному порядку за темами і показують життя західних бойків на рідних землях і в місцях теперішнього мешкання. В збірнику подано багато унікальних світлин першої половини ХХ ст., зроблених на Західній Бойківщині, більшість яких публікується вперше.
Коваль Р. Михайло Гаврилко і стеком, і шаблею : іст. нарис / Роман Коваль. – К. : Іст. клуб «Холодний Яр» ; Вінниця : Державна картографічна фабрика, 2011. – 472 с : іл. – (Серія «Отаманія ХХ століття»; кн. 2).
Книга розповідає про Михайла Гаврилка – скульптора, художника, поета, творця і чотаря УСС, командира повстанських загонів Армії Української Народної Республіки. Життя Михайла Гаврилка було сповнене незвичайних пригод й мандрів, він був і митцем, і воїном, воював «і стеком, і шаблею», був відданим патріотом України.
Його доля тісно пов’язана з Болеховом. У Болехові Михайло Гаврилко працював як скульптор, а згодом воював на Болехівщині в лавах УСС. Він був одним з найулюбленіших старшин січового стрілецтва. Саме у Болехові Михайло Гаврилко створив свою невмирущу роботу – «Голову Прометея».
Куціль М. Спогади з життя… : спогади Магди Павлівни Куціль / М. Куціль. – [Б.м.] : ВП «МТІ», 2015. – 104 с.
Це розповідь підпільниці 1940–1950 років 90-річної Магди Куціль, в якій вона хоче донести до людей ті бурхливі й неймовірні часи, які пережило село Яворів у боротьбі за самостійну Україну, та героїв, що полягли смертю чи були вислані у далекі вічні сніги. Історії з вуст авторки передають тогочасну атмосферу життя і боротьби повстанців. І все це – через призму спогадів про своє дитинство та родину, яка випила гірку чашу поневірянь.
Матіїв І. Роки лихоліття й надій / Іван Матіїв ; літ. ред. Марія Процик-Кульчицька. – Долина ; Брошнів : Таля, 2018. – 328 с. : іл.
Книга присвячена історичним подіям у Долинському повіті під час Першої світової війни, перебування Долинщини у складі Російської імперії, Західно-Української Народної Республіки. Особливу увагу звернено на становлення і розвиток осередків українських політичних організацій і партій, які діяли на території Долини й повіту в міжвоєнний період. При написанні книги автор опирався на широку науково-джерельну базу, історичну літературу, використав понад тисячу різних архівних джерел і документів, на основі яких описав складні події на Долинщині того часу.
Матіїв І. Становлення та розвиток українського шкільництва у Долині (1772–1939) / Іван Матіїв. – Долина : Кузьмінчук А. Ю., 2016. – 312 с. : іл.
У книзі висвітлено історію українського шкільництва у Долині в різні історичні періоди. Показано, як за допомогою шкільництва чужоземні держави намагалися денаціоналізувати українців краю, що відстоювали свої національні інтереси. Проаналізовано особливості функціонування освітніх товариств і навчальних закладів у 1772–1939 рр.
Матіїв І. Українські культурно-просвітницькі організації у Долині [Текст] / Іван Матіїв. – Долина ; Брошнів : Таля, 2017. – 424 с. : іл.
У книзі досліджено і висвітлено маловідомі сторінки історії українських національно-патріотичних культурно-просвітницьких організацій у Долині до 1939 р., що відстоювали українські національні інтереси перед чужоземними завойовницькими державами, які намагалися денаціоналізувати українців краю. Проаналізовано особливості функціонування просвітянських та господарських товариств Долини, які пропагували і розвивали українську історію, культуру, звичаї, обряди.
Для науковців, істориків, краєзнавців, педагогів, студентів, а також усіх, хто цікавиться історією Бойківського краю.
Павлишин Л. «На грані двох світів…» : спогади військовика-бандерівця / Лука Павлишин; літ. запис Василя Щеглюка. – Львів : СПОЛОМ, 2010. – 320 с.
Автор спогадів Лука Павлишин («Вовк», «Ігор», «Регент») займав високі військові пости в ОУН-УПА, товаришував із Степаном Бандерою, Романом Шухевичем, Володимиром Горбовим. У спогадах яскраво і правдиво описано багато подій і фактів, що висвітлюють безкомпромісну і важку боротьбу за незалежність України, подано характеристики багатьох українських патріотів.
Рибіцький Я. Зненацька, вголос / Ярослав Рибіцький. – Долина : [Б. в.], 2016. – 100 с.
Це вже друга книга відомого на Долинщині лікаря–хірурга, громадянина-патріота. Впродовж цікавого на події життя автор багато побачив, почув, пізнав і вирішив своїми надбаннями поділитися з іншими. Вірші, теплі спогади, життєві роздуми, думки на злободенні теми не залишать читачів байдужими.
Рибіцький Я. Листи онукам / Ярослав Рибіцький. – Долина : [б.в.], 2013. – 208 с.
Автор книги, відомий на Долинщині лікар-хірург Ярослав Рибіцький, на основі власних спогадів про пережите, роздумів про історію, сьогодення і вічність України, пропонує читачам власну концепцію любові до рідної землі, ролі людини, сім’ї, родини, громади в історичних перебігах часу.
Сакральна Бойківщина. Історико-культурна спадщина. Ч. 1 : турист. путівник / В. С. Великочий, Т. Д. Парфан, Т. З. Маланюк, О. В. Новосьолов. – К.; Івано-Франківськ : Бланк-Прес, 2012. – 302 с.
Бойківщину вважають своєрідним заповідником найцікавіших зразків народної церковної архітектури. Довершені у своїй гармонійній пропорційності церкви бойківської будівельної школи давно вже стали візитною карткою нашого регіону і мають велике історичне значення, оскільки є унікальними пам’ятниками народної дерев’яної архітектури. Автори путівника «Сакральна Бойківщина» зосередили свою увагу на описі пам’яток сакрального мистецтва Бойківщини, які знаходяться на території Богородчанського, Рожнятівського, Долинського районів та міста Болехова. Більша частина відомостей про церкви подається вперше.
Свідок повстанської слави / [упоряд. Катерина Олійник; підгот. Г. С. Юсип, О. В. Гобела]. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2013. – 112 с.: іл.
«Свідок повстанської слави» – документально-публіцистичне видання з нагоди 25 річчя патріотичної акції вшанування пам’яті героїв старшинської школи «Олені» та крайового провідника Ярослава Мельника (Роберта) в урочищі Глибокому, що біля підніжжя гори Яворина поблизу с. Липи Долинського району.
У книжці зібрано публікації місцевої періодики про проведення масових акцій «Яворина» та фестивалю патріотичної пісні і поезії «Повстанська ватра» від 1993 року, які доповнено світлинами, відгуками учасників з різних куточків України.
Скаврон Б. Гори і люди / Богдан Скаврон. – Хмельницький : Мельник А. А., 2017. – 268 с.
У збірку «Гори і люди» увійшли репортажі та нариси про минуле і сучасне життя мешканців гірських районів Прикарпаття, які автор писав впродовж 20 років і які були опубліковані у різних друкованих ЗМІ. Вони не пов’язані між собою, кожен нарис чи репортаж є окремим самодостатнім твором. Це розповіді про цікаві місця, історію, людей, легенди та реалії карпатського краю. Зокрема, нарис про мольфара Нечая, фольклориста, збирача різних музичних інструментів Романа Кумлика, про магію дримби, карпатського єті, феномен «морського ока», історію соляної долини, зону «Сатани», тисячолітні традиції бойків тощо.
Слідами нескореної Долинщини / упоряд. Юрій Долішній. – Львів : ВП «МТІ», 2015. – 316 с. : іл.
Юрій Долішній, голова Долинської станичної управи Братства ОУН-УПА багато років збирав матеріали до цієї книги. Збірка спогадів учасників визвольних змагань – це правда про минуле, про нерівну боротьбу патріотів Долинщини з радянськими загарбниками, про нескореність й героїзм наших краян. Багато авторів розповідей, на жаль, вже немає в живих. Для кращого уявлення про минулі події, мову і стиль авторських матеріалів збережено без змін. Багато світлин та фотокопій документів з архівів КГБ публікуються вперше.
Стасів о. Климентій Василь. Вартовий Господнього світильника / о. Климентій Василь Стасів. – Жовква : Місіонер, 2012. – 276 с. : іл.
Книга о. Климентія Стасіва, ЧСВВ, переносить читача у світ непересічної особистості, одного з духовних світочів нашого краю, о. Йосафата Лесіва. На прикладі одного життя постає ціла епоха. Перед читачем проходять важливі суспільні події, які відображають дух часу життя катакомбної Церкви, а також її бурхливе відродження у мальовничому Прикарпатті, де народився, живе і служить Богові о. Йосафат Лесів, якому нещодавно виповнилось 95 років. Тривожна молодість, дорога до священства у небезпечний для християнина час, а згодом рясне душпастирськими плодами служіння – усе це складено на вівтар Господу, на жертовник української справи.
Три повстання Січків: У 2-х т. Спогади Стефанії Петраш-Січко. Документи. – Харків: Фоліо, 2004. – 256 с.: фотоіл.
Двотомник спогадів Стефанії Петраш-Січко – це історія родини Січків, історія тих найкращих людей, на яких тримається український світ. Спогади охоплюють кінець 30-х – 1957 та 1977 – 1996 р.р.: участь Стефанії в підпіллі ОУН та її ув’язнення в Сибіру; протистояння родини Січків тоталітарному режимові; участь в Українській Гельсінській Групі; відчайдушна шестилітня війна дружини і матері за виживання в неволі чоловіка Петра та синів Василя і Володимира; боротьба за незалежність.

Ханас З. Чотири ватри : дослідницька повість про дитячі та юнацькі роки Степана Бандери та його друзів-пластунів / Зеновія Ханас. – Стрий : Укрпол, 2022. – 600 с.
У дослідницькій повісті викладено історію створення і розквіту 23-го куреня старших пластунів та пластових сеньйорів Загін «Червона Калина» на тлі дитячих, юнацьких, молодих років Степана Бандери. Саме Пласт, цей унікальний молодіжний рух, допоміг проявитися неординарному характеру юного Степана. Патріотичні родинні традиції та скаутська система виховання виплекали силу його тіла і духа, назавжди прищепили почуття любові до Вітчизни та жертовності заради неї.
У книзі описані події з життя Степана Бандери 1909–1930-х років, використані спогади його друзів та рідних, архівні документи та світлини куреня Загін «Червона Калина», матеріали пластової преси першої половини ХХ століття.

Щеглюк М. Історія українського листування / Мирон Щеглюк. – Львів : СПОЛОМ, 2009. – Ч. 1 : «Споконвіку було Слово…». – 220 с. : іл.
Щеглюк М. Історія українського листування / Мирон Щеглюк. – Львів : СПОЛОМ, 2010. – Ч. 2 : «Діла добрих – оновляться, Діла злих – загинуть…». – 372 с. : іл.

Ця науково-популярна розвідка присвячена історії української пошти та її супутників – філателії і філокартії. Автор показує на історичному тлі розвиток поштового зв’язку у взаємодії з культурою, побутом і частково фольклором українського народу на шляху його розвитку. Книги наповнені значним фактичним матеріалом. Розвідка складається із двох частин: у першій розповідь ведеться з найдавніших часів і до початку ХХ ст., а в другій – від Першої світової війни і до початку ХХІ ст. Вона призначена для широкого кола читачів, колекціонерів, буде корисною історикам і всім, хто захоплюється рідною культурою та історією.
Щеглюк М. Стрілецька зброя українських повстанців / Мирон Щеглюк. – Львів : СПОЛОМ, 2014. – 544 с. : іл.
У книзі досліджено дані про зброю, яку використовували у своїй боротьбі проти загарбників українські повстанці, бойовики УВО і ОУН, воїни УПА. Наведено типи, конструкцію, технічні характеристики зброї та способи її використання у боях за незалежність України.
Книга буде корисна історикам, військовим, дослідникам збройної боротьби українців за незалежність і всім, кому не байдужа українська минувшина.
Щеглюк В. Таємниця полковника «Ігоря» [Текст] / Василь Щеглюк. – Львів : Сполом, 2009. – 79 с. : іл.
У своєму есе автор розповідає про свого родича, відомого діяча ОУН, полковника УПА Луку Павлишина («Вовка», «Ігоря», «Регента»), родом з с. Тяпче. Лука Павлишин був товаришем С. Бандери і В. Горбового, підлеглим Головного командира УПА Р. Шухевича, М. Лебедя, В. Кука, другом полковника О. Гасина («Лицаря»), знаючи багатьох знаменитостей і рядових членів ОУН ще від часу навчання у Львівській учительській семінарії, участі в «Пласті», «Просвіті» й ОУН, він міг би багато що розповісти сучасникам, та його вже нема серед нас. Автор цієї книги готує до друку спогади Л. Павлишина, які розкриють багато невідомих сторінок нашої історії.
Юсип Д. Дзвони Чумацького Шляху: Іст.-літ. студії, присвячені борцям за волю України. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2007. – 352 с.
Нова книга Д. Юсипа «Дзвони Чумацького Шляху» – це своєрідний мартиролог подвижників національного духу – від Івана Франка до отця Ярослава Лесіва. В центрі кожної студії – біографія людини, її чин, покликання (музика, поезія, малярство) у світлі тієї епохи, коли той чи інший мандрівник Чумацьким Шляхом змагався за волю своєї Батьківщини, жив і творив. Не випадково збірка починається поетичними рядками Василя Симоненка («Упаду я зорею, мій вічний народе, На трагічний і довгий Чумацький твій Шлях»). Серед героїв історико-літературних студій Дмитра Юсипа наші краяни: скульптор Михайло Черешньовський, доктор права Володимир Горбовий, поет і священик Ярослав Лесів, член УНФ Дмитро Квецко, педагог та історик Василь Гук.
Майже всі герої книги вже давно пройшли свій шлях, але смолоскипи їхньої духовності, офіри ще й досі осявають шлях новим поколінням патріотів – тим, кого дзвони Чумацького Шляху кличуть на служіння своєму народові, своїй Батьківщині.
Юсип Д. Засурмили сурми, труби… : худож.-докум. студії. / Дмитро Юсип. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2014. – 304 с. : іл.
Нова книга нашого земляка і публіциста, члена Національної спілки письменників України Дмитра Юсипа розкриває одну зі славних сторінок героїчної боротьби нашого народу за своє національне визволення, учасниками якої були Українські Січові Стрільці, знайомить нас з героями і героїнями, котрі своєю сміливістю і відчайдушністю дивували світ. Ці розповіді допомагають нам краще пізнати і осмислити трагічну долю українського народу в невпинному і невблаганному русі часу. Часу, що проходить крізь нас безсмертним подвигом кращих синів і дочок України.
Юсип Д. Ця Богом послана Голгофа: Худож.-докум. студії, критика, публіцистика. – Івано-Франківськ: Нова зоря, 2000. – 320 с.
Нова праця літературного критика і публіциста, члена Національної спілки письменників України Дмитра Юсипа “Ця Богом послана Голгофа” продовжує тему, яка є визначальною попередніх книг автора: “Вогонь Світлодара”, “При світлі слова”, “Микола Федюшка-Євшан”, “Корона і вінок терновий”, “Зіновій Красівський” та ін., зв’язану з осмисленням трагічної долі українського народу. В книжці “Ця Богом послана Голгофа” йдеться про окремі імена поетів (Тарас Мельничук, Зіновій Красівський), художників (Опанас Заливаха) і громадсько-політичних діячів (Володимир Горбовий, Олекса Гірник, Ярослав Лесів). Серед них є більш і менш відомі, або й зовсім невідомі широкому колу читачів постаті. Герої книжки жили в різні часи. Але жили вони єдиним прагненням прислужитись якнайбільшою користю і добром рідній Україні. За цю книгу автор одержав премію фонду Воляників-Швабівських фундації при Українському Вільному університеті в Нью-Йорку за 2000-2001 роки.
Я живу завжди [Електронний ресурс] : спогади учасників Другої Світової війни, воїнів УПА та репресованих / авт. ідеї та сцен. : Наталія Іванів, Роберта Ілейжер; зйомка та монтаж : Андрій Шкварла; музей «Бойківщина» Тетяни та Омеляна Антоновичів, Долин. ЦРБ, Долин. райвідділ культури. – Івано-Франківськ : Вежа, 2012. – 1 електрон. опт. диск (DVD-R) : звук (120 хв.), цифр., стерео; 12 см.
Фільм «Я живу завжди» створений в рамках проекту «Кожен може розповісти історію», який профінансувало представництво Корпусу Миру США в Україні.
Цей проект надав можливість учнівській молоді співпрацювати з різними організаціями, щоб, набувши навиків фільмування та розслідувальної журналістики, створити документальний фільм та записати розповіді літніх людей, які були учасниками Другої світової війни, жили під Сталінським режимом, воювали в рядах УПА чи були репресовані та вивезені з території України. В спогадах наших героїв оживають миті, які назавжди закарбувалися в їхній свідомості, які й досі бринять сльозами на очах, від яких завмирає серце. …Історія написана на їхніх обличчях…
Ярич І. 1000-ліття в обличчях. Долина, Болехів, околиці: Біографічний довідник. – Івано-Франківськ, 2003. – 280 с.
В довіднику вперше зібрано відомості більш як про 500 вихідців з Долинщини, Болехівщини, околиць, а також про тих, хто творив історію нашого краю, України і залишив помітний слід в науці, економіці, історії, освіті, культурі, літературі, мистецтві та інших галузях. Автор довідника Ярич Іван Якимович – відомий на Прикарпатті журналіст, працює головним редактором Долинської районної газети “Свіча”. Автор книжок: гумору і афоризмів – “Фіма забембаний” (1993), “Цьомчик” (1995), “Масні кавалки” (1998), “Кохайлик-усміхайлик” (2003) та інших. За гуморесками І. Ярича знімалися телесюжети і демонструвалися по українському телебаченню.
Ярич І. 1000-ліття в обличчях. Долина, Болехів, околиці : бібліогр. довід. / Іван Ярич. – Кн. 2 (дод.). – [Брошнів-Осада] : [Таля], 2016. – 100 с.
До другої книги «Тисячоліття в обличчях» увійшли статті про історичні постаті, які були невідомі авторові на час виходу однойменного біографічного довідника, виданого у 2003 році. В пропонованому виданні життєписи і діяльність відомих людей Долинщини, які багато зробили для блага суспільства, розвитку рідного краю, його духовності, культури, мистецтва, боролися за відновлення незалежності української держави.
Книга адресована краєзнавцям, історикам, педагогам, студентам, учням і всім тим, хто цікавиться історією рідного краю.
1 коментар
  1. р коментує:

    Добрий день
    Де мож придбати книгу Нескорена Долинщина. Літопис визвольних змагань.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)