Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


Відвідування



Актуально

     
   
Видатні особистості Долинщини Пам'ятаймо всіх поіменно
(герої Долинщини: 2014-…)

Знаменні дати 2025 року
Нові краєзнавчі видання
Аудіоподкаст "Свій до свого"
Наші видання:
 




Останні коментарі


Архів публікацій


Головна » Віртуальні виставки » До Лолина! До Ольги! До життя!

До Лолина! До Ольги! До життя!

(160 років від дня народження Івана Франка)

Іван Якович Франко увійшов в історію української і світової літератури як геніальний письменник і визначний діяч визвольного руху. Своєю творчістю і багатогранною літературною і громадською діяльністю він створив цілу епоху в історії української культури і літератури.
Життя і творчість Каменяра були надзвичайно тісно пов’язані з Прикарпаттям, зокрема з Долинщиною. В наш край його привела любов до подорожей, до природи. У 1874 р. учень сьомого класу Дрогобицької гімназії вперше не поїхав додому на літні вакації пасти худобу та косити сіно, а прийняв запрошення отця Михайла Рошкевича погостювати в с. Лолин. Залізницею дістався до Стрия, а звідти на Бубнище, Тисів, Церківну, Мізунь, Велдіж (тепер Шевченкове) йшов пішки до невеликого гірського села. Після короткого перебування у Лолині Франко повертається додому, на цей раз через Велдіж, Пациків, Новоселицю, Княжолуку, Гошів, Болехів, Моршин, Стрий.
Від того часу Лолин перестав бути для нього звичайним селом. Він покохав Ольгу, красуню і розумницю, сестру свого гімназійного товариша Ярослава Рошкевича. Покохав уперше у житті. Того ж року в Лолин попливуть його перші несміливі листи, повні юнацької щирості та сором’язливості. Але не судилося… Батько Ольги, наляканий арештом Івана Франка у 1877 р. та обшуком у плебанії, відмовив йому в заручинах. Для закоханих Ольги та Івана Лолин відтепер стане лише болючою згадкою. Туга і жаль, розбиті мрії виллє поет у своїх «Картках любові», біль за Ольгою, за втраченим коханням вдарить чарівними струнами в “Зів’ялому листі”. Сьогодні історія кохання Ольги Рошкевич та Івана Франка висвітлена в лолинському музеї, який було створено 1981 р.
У Лолин письменник приїжджав протягом 1874-1879 рр. У цьому селі Іван Франко написав оповідання “Вугляр”, “Лесишина челядь”, “Два приятелі”; вірш “Галаган”. На основі місцевого варіанту “Пісні про шандаря” створив згодом драму “Украдене щастя”. На основі лолинських етнографічних записів І. Франко підготував статтю «Жіноча неволя в руських піснях народних».
Влітку 1876 р. Іван Франко із студентами Львівського університету здійснив подорож Карпатами. До Долини група студентів приїхала поїздом. З Долини через Пациків вони помандрували до Мізуня (тепер Старий Мізунь), куди їх запросив студент Іван Петрушевич. Того ж самого дня зайшли до Велдіжа, гостювали у домі Хризанта Колянківського, вуйка Івана та Клима Охримовичів – учасників цієї мандрівки. Звідтіля вибрались до Лолина, потім організували поїздку на кількох фірах до села Сенечів, де священиком тоді був рідний брат Івана та Клима – Юліан Охримович. До участі в прогулянці були запрошені молоді дівчата з навколишньої сільської інтелігенції, а серед них Ольга та Михайлина Рошкевич. По дорозі в Сенечів товариство зупинилось у с. Людвиківка (тепер Мислівка). Враження від побаченого на парових тартаках Людвиківки лягли в основу оповідання про долю робітника-заробітчанина з болючою назвою “Сам собі винен”. З Людвиківки мандрівники поїхали через Вишків до Сенечова, де вони гостювали кілька днів.
Неодноразово бував Іван Франко в Болехові (1875-1891 рр.), де працював нотаріусом товариш Франка по Львівському університету В. Левицький, в домі якого Франко був бажаним гостем. Часто бував Франко і в домі відомої письменниці Наталії Кобринської. Український географ, педагог Григорій Величко, чоловік сестри Н. Кобринської, згадував, що Франко у Болехові був «своєю людиною».
У повісті “Петрії і Довбущуки” Іван Франко використав почуті оповідання і легенди про опришків, описав Гошівську гору, монастирську бібліотеку та Болехівську рівнину.
Був письменник неодноразово і в місті Долині, звідкіля пішки йшов до Лолина.
21 серпня 1884 р. у Долині відбулося перше повітове віче, на якому Іван Франко виступив з доповіддю “Як нам організуватися, щоб видобутися з теперішньої нужди”.
На Долинщині гідно оберігають все, що пов’язано з іменем Великого Каменяра. Доказом цього є два пам’ятники Іванові Франку.
15 травня 1956 р. до 100-річчя від дня народження поета на місці хати Рошкевичів у центрі села, поруч із церквою св. Михаїла, відкрито пам’ятник Каменярові (авт. А. Мацієвський). На постаменті було викарбувано слова із віршів Франка:

„Мій поклик: праця, щастя і свобода.
Я є мужик, пролог не епілог”.

У 1986 р. пам’ятник замінили на нове погруддя з кованої міді на високому отинькованому постаменті (автор Я. Чайка). Один з найкращих в області пам’ятників Іванові Франку відкрито у жовтні 2004 р. у селищі Вигода. Його відкриття приурочено до 120-річного ювілею від дня заснування населеного пункту. Автор П. Штаєр відтворив у міді динамічну постать поета у вишиваній сорочці, з накинутим на одне плече плащем, що розвівається на вітрі.
У Лолині в 1981 р. створено кімнату-музей І. Я. Франка. В її експозиції демонструються фотографії письменника, його братів Захара та Онуфрія, сестри Юлії, родинної хати у Нагуєвичах, фоторепродукції картин художників О. Кульчицької „Іван Франко слухає пісні матері” та Л. Левицького „Малий Іван Франко у кузні батька”. Серед експонатів є фотокопії свідоцтва про закінчення школи, світлини І. Франка з товаришами під час навчання у Дрогобицькій гімназії, копія протоколу іспитів. Про початок творчої діяльності розповідають примірники журналів „Дзвін” і „Молот”, які письменник видавав разом з Михайлом Павликом, фотографії однодумців і колег по роботі І. Белея, М. Павлика, О. Терлецького, М. Драгоманова. Відвідувачі можуть також оглянути фотокопії обкладинок книжок Каменяра, які були написані у Лолині: „Галицькі образки”, „Жіноча неволя в руських піснях народних”, „Лесишина челядь”.
Почесне місце в музеї займають побутові речі родини пароха Лолина Михайла Рошкевича, фото його дітей Ольги, Михайлини, Ярослава з товаришами І. Франком та І. Погорецьким.
Первісно музей знаходився у школі. У серпні 2004 р. експонати перенесли у приміщення новозбудованого Будинку культури.
З 1993 р. в останню неділю серпня у Лолині проводиться традиційне свято ліричної Франкової поезії, яке у 2002 р. набуло статусу обласного.

«Село Франкової любові і печалі…»

Д. Павличко

Де річка Свіча підсвітила задумливий ліс,
Де верх задивився на світ цей здивовано й голо, –
Іван завітав до Рошкевича в гості колись,
І цим знаменитий на Бойківськім терені Лолин.
Степан Пушик
Гачка І. Тут витав у мріях молодий Франко : з історії Лолина / Іван Гачка. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2006. – 60 с.
Щоб живі джерела в пустині безпам’ятства, байдужості не замело пісками, народжуються ті, хто має їх розкопати. Не один рік Іван Гачка, автор цієї книги, збирав матеріали в архівах, записував спогади від старожилів. Сторінки історії України, події світових воєн – все це органічно поєднано з долею невеликого села, що на Долинщині, з його людьми, які мають глибокий корінь свого роду і вміють берегти родинне вогнище, традиції, одвічний потяг до прекрасного.
У книзі велику увагу приділено перебуванню Івана Франка в Лолині, драмі кохання поета і дочки лолинського священика Михайла Рошкевича, його сумному фіналу – весіллю Ольги та Володимира Озаркевича.
В книзі подано біографії роду священиків М. Рошкевича, Й. Охримовича, А. Лукомського, Т. Депутата та інших. Багато сторінок присвячено вчителям, просвітянам, які свою доброчинну діяльність, мудрість поклали на вівтар України.
Автор вживає архаїзми, діалектизми, від чого мова книги стає більш колоритною, живою.
Горак Р. Лолин / Роман Горак. – Львів : Ліга-Прес, 2009. – 44 с. : іл.
1874 року учень сьомого класу Дрогобицької гімназії Іван Франко вперше не поїхав додому на літні вакації, а прийняв запрошення отця Михайла Рошкевича погостювати в селі Лолин. Від того часу Лолин перестав бути для Франка звичайним селом. Він покохав Ольгу, красуню і розумницю, сестру свого гімназійного товариша Ярослава Рошкевича. Покохав уперше у житті. Про ті роки, пам’ятні місця, які залишились від того часу, коли бродили закохані Ольга Рошкевич та Іван Франко, і розповідає ця книжка.
Лолин // Арсенич П. Іван Франко і Прикарпаття / Петро Арсенич. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 15–18.
Лолин // Борис М. Обереги нашої спадщини / Михайло Борис. – Долина, 2006. – С. 98–100.
Лолин // Ярич І. Біля витоків поселень Долинщини та Болехова / Іван Ярич. – Долина, 2007. – С. 27.
Лолинська сільська рада // Книга пам’яті України. – Львів, 1998. – Т. 1. – С. 460–462.
Павличко Д. Лолин [вірш] / Дмитро Павличко // Столиця Франкового серця : поезія, публіцистика, фотодокументалістика / [упоряд. Василь Олійник]. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 4.
Підберезька Л. Ф. Музей Івана Франка у Лолині : путівник / Л. Ф. Підберезька. – Лолин, 2014. – 16 с. : іл.
Громадська і творча діяльність, особисте житя Івана Франка тісно пов’язані з історією та культурою Прикарпаття. Знайомство великого Каменяра з нашим краєм бере свій початок із бойківського села Лолин, де він неодноразово бував у 1874-1876 роках. У серпні 1981 року з нагоди 125-річчя з дня народження письменника відкрито музей. Путівник ознайомить з експозиціями музею.
Пушик С. Лолин : [вірш] / Степан Пушик // Пушик С. Твори : в 6 т. – Івано-Франківськ, 2004. – Т. 1. – С. 79–80.
Війтенко І. Село Франкової любові / Іван Війтенко // Шкільна бібліотека. – 2014. – № 4. – С. 34–35.
Горак Р. Плебанія в Лолині / Роман Горак // Дзвін. – 2008. – № 8. – С. 130–142.
Дацьо І. Село його любові та натхнення / Іван Дацьо // З горіха зерня : поезія, проза і публіцистика / [упоряд. Василь Олійник]. – Івано-Франківськ, 2012. – С. 11–14.
Дмитрів І. Лолин – столиця Франкового кохання / І. Дмитрів // Франкознавство Івано-Франківщини : фрагменти статей 2006–2011 рр. / Івано-Франківська ОУНБ ім. І. Франка. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 155–157.

«Я понесу тебе в душі…»

І. Франко

Ох, Ольго, Ольго, муко моя рання,
Моє найперше втрачене кохання.
Галина Пухта
Бабій В. Любов у Лолині : [повість] / Василь Бабій // Бабій В. Франковими шляхами. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 8–37.
Бабій В. Перша Ольга – Рошкевич / Василь Бабій // З горіха зерня : поезія, проза і публіцистика, фотодокументалістика / [упоряд. Василь Оллійник]. – Івано-Франківськ, 2012. – С. 236–239.
Баран Є. Образ Івана Франка у листах Ольги Рошкевич / Євген Баран // З горіха зерня : поезія, проза і публіцистика, фотодокументалістика / [упоряд. Василь Оллійник]. – Івано-Франківськ, 2012. – С. 241–251.
Білинкевич І. “Тричі мені являлася любов. Одна несміла, як лілея біла…” / Іван Білинкевич // Білинкевич І. Іван Франко на Станіславщині : біогр.-краєзн. нариси. – Коломия, 2006. – С. 13–46.
Гаврилів О. Там цвіла біла лілія / Орест Гаврилів // Гаврилів О. «Вірю в силу духа…» : ст., спогади, роздуми. – Дрогобич, 2010. – С. 86–89.
Гачка І. Родина священика Рошкевича. Іван Франко у Лолині / Іван Гачка // Гачка І. Тут витав у мріях молодий Франко. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 161–243.
Горак Р. Тричі мені являлася любов : повість-есе / Роман Горак. – Київ : Дніпро, 1987. – 268 с.
«Тричі мені являлася любов». – так скаже в однойменному вірші Іван Франко. Згодом він назвав імена жінок, які за свідченням поета, мали значний вплив на його життя і творчість: Ольга Рошкевич, Юзефа Дзвонковська, Целіна Зигмунтовська. Автор уважно і делікатно простежує в книзі духовний світ кожної з них, драматизм стосунків між ними і Франком.
Колесник П. Терен на шляху : роман / Петро Колесник. – Львів : Каменяр, 1980. – 470 с.
Роман “Терен на шляху” охоплює життя поета з раннього дитинства до 1880 року, відображає період його молодості та змужніння. Письменник поступово веде читача життєвим шляхом свого героя, розкриває його духовний світ. Одну з сюжетних ліній становлять взаємини Івана Франка з 0льгою Рошкевич. П. Колесник показав трагедію високих людських почуттів. Однак ні особиста драма (Ольгу видають заміж за Володимира Озаркевича), ні переслідування влади не зламали духу поета.
Луняк Є. Душевний Каменяр / Євген Луняк // Луняк Є. Минувшина України в романтичних історіях. – Київ, 2011. – С. 409–425.
Мандрик М. Картка любови : драма / Михайло Мандрик // Хвилі Стрия : літ.-мист. альманах. – Стрий, 2002. – С. 182–195.
Михайлина й Ольга Рошкевич // Луговий О. Визначні жінки України / О. Луговий. – Київ, 1994. – С. 238.
Олійник В. Картка любові : за мотивами листів Івана Франка до Ольги Рошкевич / Василь Олійник // Олійник В. Княгиня : інтимна лірика. – Івано-Франківськ, 2001. – С. 85–100.
Петровський В. В. Мученик любові / В. В. Петровський // Петровський В. В. Історія України : заборонені кохання, особистості, долі, почуття. – Харків, 2010. – С. 351–365.
Ровенчак О. До Лолина! До Франка! До Ольги! / Оксана Ровенчак // Столиця Франкового серця : поезія, публіцистика, фотодокументалістика / [упоряд. Василь Олійник]. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 182–189.
Рошкевич – Озаркевич Ольга // Арсенич П. Іван Франко і Прикарпаття / Петро Арсенич. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 295–297.
Рошкевич – Озаркевич Ольга // Ярич І. 1000-ліття в обличчях / Іван Ярич. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 207–208.
Рошкевич (Озаркевич) Ольга // Арсенич П. Родина Озаркевичів / Петро Арсенич. – Коломия, 1998. – С. 37–41.
Рошкевич М. Спогади про Франка / Михайлина Рошкевич // Рошкевич М. Таку вже Бог долю судив. – Львів, 1993. – С. 54–82.
Рошкевич Ольга // Енциклопедія українознавства. – Львів, 1998. – Т. 7. – С.2623–2624.
Ткачівський Я. У Лолин : [вірш] / Ярослав Ткачівський // Під Франковою зорею : зб. творів прикарпат. авторів. – Коломия, 2006. – С. 793–794.
Фащук В. Терен на шляху : п’єси-інсценізації / Василь Фащук. – Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2004. – 184 с.
Драма «Терен на шляху написана за мотивами однойменного роману Петра Колесника. Вона відображає юнацькі роки Івана Франка, початок його поетичної творчості та революційної діяльності, а також перше кохання до Ольги Рошкевич.
Ярич І. Стежками зболеного серця / Іван Ярич // Столиця Франкового серця. – Івано-Франківськ, 2006. – С.174–181.
Возняк М. «…Ви вважаєте наш зв’язок перерваний?” : листування Івана Франка з Ольгою Рошкевич / М. Возняк // Культура і життя. – 2006. – 26 квіт. – С. 2.
Возняк М. Вступні уваги : листування Івана Франка з Ольгою Рошкевич / М. Возняк // Культура і життя. – 2006. – 22 берез.
Возняк М. «…Надіюсь ущасливити вашу дочку» : листування Івана Франка з Ольгою Рошкевич / М. Возняк // Культура і життя. – 2006. – 12 квіт. – С. 4.
Возняк М. «…Прошу вас, виконайте моє прохання» : листування Івана Франка з Ольгою Рошкевич / М. Возняк // Культура і життя. – 2006. – 29 берез. – С. 2.
Два серця : [листи Івана Франка до Ольги Рошкевич] // Свіча. – 2010. – 27 серп. ; 3 верес. ; 17 верес. ; 24 верес.; 8 жовт. ; 15 жовт.; 29 жовт. ; 12 листоп. ; 19 листоп. ; 26 листоп. ; 3 груд. ; 10 груд. ; 17 груд. ; 24 груд. ; 28 січ.
Косів М. Спалахи чулого серця : із маловідомих листів Івана Франка до Ольги Рошкевич / М. Косів // Літ. Україна. – 2006. – 1 черв. – С. 7.
Крайній І. “Люблю тебе першу в житті…” / Іван Крайній // Україна молода. – 2006. – 13 квіт. – С. 8–9.
“Любов була моєю провідною зорею”: з епістолярної спадщини Каменяра до Ольги Рошкевич // Галичина. – 2006. – 19 серп. – С. 7.
«Не знає стін, перегород любов» : (із листування Івана Франка та Ольги Рошкевич) // Шкільна бібліотека. – 2012. – № 1. – С. 30–31.
Підберезька Л. До Лолина! До Ольги! До життя! / Любов Підберезька // Свіча. – 2016. – 3 черв. – С. 10.
Ровенчак О. «Зів’ялого листя» в Франка не було б / Оксана Ровенчак // Свіча. – 2011. – 2 верес. – С. 8.

Лолинський жмуток творчості І. Франка
 

Франко І. Вугляр : [оповідання] / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1978. – Т. 14. – С. 245–253.
Франко І. Галаган : [вірш] / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1976. – Т. 1. – С. 180.
Франко І. Два приятелі : [оповідання] / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1978. – Т. 14. – С. 265–274.
Франко І. Жіноча неволя в руських піснях народних / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1980. – Т. 26. – С. 210–253.
Франко І. Зів’яле листя : лірична драма / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1976. – Т. 2. – С. 117–175.
Франко І. Картка любові : [ поезії] / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1976. – Т. 1. – С. 84–88.
Франко І. Лесишина челядь : [оповідання] / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1978. – Т. 14. – С. 254–264.
Франко І. Петрії й Довбущуки : повість / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1979. – Т. 22. – С. 327–488.
Франко І. Сам собі винен : [оповідання] / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1978. – Т. 15. – С. 212–221.
Франко І. Украдене щастя : драма з сільського життя / Іван Франко // Франко І. Зібрання творів : у 50 т. – Київ, 1979. – Т. 24. – С. 7–64.
Франко І. Зів’яле листя : лірична драма / Іван Франко ; упоряд. і вступ. ст. М. М. Ільницького ; пер. пол. К. Ф. Ангельської ; пер. рос. А. Ахматової. – Львів : Каменяр, 2004. – 183 с. : іл.
Уже понад сто років розвіюються «листочки зів’ялі» ліричної драми Івана Франка. Та час не ослабив читацького інтересу й уваги літературознавців до неї. В чому ж полягають притягальна сила і мистецька своєрідність збірки, що обертають колір пожовтілого листя у нев’янучі шати української поезії? Це питання досі залишається відкритим, бо справжні твори мистецтва тому й живуть у поколіннях, що кожне з них прочитує їх по-новому.
Поетична збірка, що належить до вершинних явищ світової лірики, надрукована мовою оригіналу та в перекладах польською і російською.
Франко І. Украдене щастя / Іван Франко. – Харків : Фоліо, 2008. – 415 с. – (Українська класика).
Драма “Украдене щастя” була створена 1891 року на основі народної “Пісні про шандаря”, яку записала сестра Ольги Рошкевич Михайлина. Драмі судилася невмируща слава: ось уже друге століття не сходить вона зі сцени провідних театрів не тільки України, а й усього світу. Це драма з сільського життя. За жанром – соціально-психологічна драма. У ній показано глибоку правду про гірку долю людей галицького села 70-х pp. ХІХ ст.; поставлено питання про суспільно-політичні причини страждання народу; змальовано трагедію особистого життя трьох головних персонажів, у яких украдено щастя. Хто ж украв щастя Анни, Михайла, Миколи? На це питання дає відповідь зміст п’єси, внутрішній світ її героїв.

«З Франком сьогодні Лолин розмовляє…»

В. Олійник

О Лолине, знову гостей ти стрічаєш відомих…
І в’ється Свіча – наче спогадів світлий рушник.
Й пливе з нею час, як завше: не знаючи втоми…
Надія Дичка
З горіха зерня : поезія, проза і публіц., фотодокументалістика / [упоряд. Василь Олійник ; літ. ред. Оксана Тебешевська]. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2012. – 384 с.
«З горіха зерня» – це літературно-художній альманах, присвячений 20-річчю свята ліричної Франкової поезії в Лолині. До альманаху ввійшли твори понад сорока авторів, які в свій час були учасниками цього літературно-мистецького свята, це – як відомі письменники, так і молоді літератори, науковці, журналісти, працівники культури, громадські діячі.
Книга складається з трьох розділів: поезія, проза і публіцистика, фотодокументалістика. Видання розраховане на тих, хто цікавиться життям і творчістю великого Каменяра, сучасним літературним процесом краю.
Столиця Франкового серця : поезія, публіцистика, фотодокументалістика / [упоряд. Василь Олійник]. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2006. – 232 с.
“Столиця Франкового серця” – літературно-художній альманах, який складають твори письменників, журналістів, молодих та юних літераторів, котрі брали участь у святах ліричної Франкової поезії у бойківському селі Лолин, де не раз бував великий Каменяр. Це є перша спроба організаторів свята закарбувати його на сторінках книги, ознайомити читачів з творами тих авторів, які тут виступали.
Поряд з поезіями громадянського та інтимного змісту друкуються наукові та дослідницькі статті про життя, літературну і громадсько-політичну діяльність письменника.
Гаврилів О. З Франком сьогодні Лолин розмовляє / Орест Гаврилів // Гаврилів О. «Вірю в силу духа…». – Дрогобич, 2010. – С. 90–93.
Балагурак Н. Франкове слово – знамено перемоги / Надія Балагурак // Свіча. – 2014. – 5 верес. – С. 3.
Бондаренко С. У столиці Франкової любові / С. Бондаренко // Літ. Україна. – 2012. – 30 серп. – С. 12.
Гриджук І. Лолине, кохання ти Франкове освітлив / Іван Гриджук // Народна воля. – 2009. – 6 листоп. – С. 4.
День пам’яті Івана Франка в Лолині // Добра справа. – 2009. – 5 черв. – С. 10.
Злагода В. Всю Україну словом зігрівав / Віктор Злагода // Свіча. – 2015. – 11 верес. – С. 9.
Курташ-Карп Ю. Серпневий Лолин : [вірш] / Юлія Курташ-Карп // Свіча. – 2013. – 6 верес. – С. 7.
Левада О. «Слово Каменяра нас єднає…» / О. Левада // Єдність. – 2011. – 4 верес. – С. 1.
Максимів Г. «Твоїм будущим душу я тривожу…» / Галина Максимів // Свіча. – 2010. – 3 верес.
Марчук В. «Зійшов понад століття Каменяр…» / В. Марчук // Добра справа. – 2011. – 9 верес. – С. 10.
Матвєєва Т. Відзначення 154-тої річниці від дня народження Івана Франка / Тетяна Матвєєва // Добра справа. – 2010. – 3 верес. – С. 3.
Мельник В. Із Франком Лолин не розлучається / Василь Мельник // Галичина. – 2010. – 7 верес. – С. 5.
Олійник В. «І в оці кожного горить любові жар» / Василь Олійник // Свіча. – 2012. – 24 серп. – С. 6.
Олійник В. Лолинська часть дороги / Василь Олійник // Свіча. – 2015. – 28 серп. – С. 8.
Олійник В. На поетичне слово знову кличе Лолин / Василь Олійник // Свіча. – 2009. – 14 серп. – С. 2.
Олійник В. Під знаменом Франкового слова / Василь Олійник // Свіча. – 2012. – 7 верес. – С. 4.
Олійник В. У буйноквітті слави письменника / Василь Олійник // Свіча. – 2013. – 6 верес. – С. 7.
Посічанський М. Слово Каменяра в українському серці / Микола Посічанський // Галичина. – 2013. – 31 серп. – С. 6.
Ровенчак О. Ми мусимо духу його почерпнути / Оксана Ровенчак // Свіча. – 2009. – 4 верес. – С. 2.

«Хтось добрим словом і мене згадає…»

Іван Франко
Франкова Родина, Франкова родина –
Це вся Україна соборна, єдина.
Де гори Карпати, де хвилі Дніпрові –
Усюди живуть спадкоємці Франкові.
Василь Ганущак
Бабій В. Аромат зів’ялого листя : радіоп’єса / Василь Бабій // Бабій В. Франковими шляхами. – Івано-Франківськ, 2011. – С. 38–45.
Бабій О. Іван Франко : поема (уривки) / О. Бабій // Перевал – 2006. – № 2/3. – С. 125–129.
Бобинський В. Із поеми «Смерть Франка» / В. Бобинський // Лавріненко Ю. Розстріляне Відродження : антологія 1917–1933 / Ю. Лавріненко. – Київ, 2001. – С. 224–225.
Велика трійця : Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка / пер з груз., упоряд., вступ. тексти Р. Чілачави. – Київ : Етнос, 2005. – 336 с. : іл.
Виноградник Т. Франко в житті Стефаника / Т. Виноградник. – Івано-Франківськ : Типовіт, 2006. – 232 с.
Гаврилів О. «Вірю в силу духа…» / Орест Гаврилів. – Дрогобич : Посвіт, 2010. – 390 с.
Основна тематика книги – показ Івана Франка – могутнього Каменяра, титана духу і праці в новій іпостасі як великого подвижника української ідеї, невтомного борця за національне і соціальне визволення, який передчасно згорів у цій борні.
Користуючись книжкою, як путівником, можна пройтися Франковими стежками, щоб глибше пізнати велич генія. Багато уваги приділено його драмі нерозділеного кохання.
Горак Р. Де верхи взносить наш Бескид гордий… : іст.-краєзн. есеї / Роман Горак. – Львів : Каменяр, 2007. – 175 с. : іл.
Про нашого одного з найбільших мислителів і письменників Івана Франка написано дуже багато. Однак на сьогодні найцікавішими є біографічні дослідження відомого франкознавця Романа Горака. Книга «Де верхи взносить наш Бескид гордий…» – це розповіді про людей і події на Болехівщині, які пов’язані з Іваном Франком.
В центрі оповідей – дві постаті: Богдар Кирчів, священик, письменник, відомий як автор популярної пісні «Крилець, крилець…», та Наталя Кобринська, відома письменниця й громадська діячка, хресна старшого сина Івана Франка Андрія.
Горак Р. Твого ім’я не вимовлю ніколи : повість-есе про Івана Франка / Роман Горак. – Київ : Академія, 2008. – 224 с. – (Автографи часу).
Свого часу Іван Франко переконував, що збірка «Зів’яле листя» написана під емоційним впливом від прочитання щоденника самогубця, який не зміг пережити нещасливе кохання. Чи можна було вірити Франкові, що до написання інтимних поезій, які спровокували гострі літературні суперечки, непорозуміння між ним і критикою, причетні чужі переживання, а не його особисті? Хто та незнайомка, яку покохав ліричний герой і взаємності якої не знайшов? Ім’я її так і не було відкрито – Франко вмів зберігати таємниці.
Після його смерті одні претендентки на титул героїні збірки зголошувалися з власної волі, інших називали дослідники. Та всі розуміли, що то були не вони. А на неї ніхто не міг і подумати…
У повісті-есе «Твого ім’я не вимовлю ніколи» Роман Горак переконує, що все-таки то була Вона.
Гриневичева К. Зустрічі з поетом : [спогади] / К. Гриневичева // Качкан В. Хай святиться ім’я твоє / Володимир Качкан. – Львів, 2004. – Кн. 6–7. – С. 270–276.
Гундорова Т. Невідомий Іван Франко : грані Ізмарагду / Тамара Гундорова. – Київ : Либідь, 2006. – 360 с. : іл.
Книга запрошує читача наблизитися через тексти письменника та розлогі статті Тамари Гундорової до пізнання душевної історії живої особистості Франка–творця, людини. Авторка вибрала найвиразніші сигнали життєтворчості Франка, які поет подав із найглибших шарів свого внутрішнього переживання. І символична автобіографія Івана Франка, і рефлексійні “зазирання” в дзеркалля духу, і поривання вияснити психоемоційну природу співіснування в одній особі різних іпостасей–двійників, і провіщення майбутнього, і вираження тогочасних суспільних і духовних проблем свого народу, і осмислення своєї духовно–провідницької місії – це та багато іншого, того, що закодовано у феномені Франка, відкриється тим, хто розгорне цю книгу й забажає збагнути таємницю величі письменника–генія.
Дичка Н. Іванові Франкові : [вірш] / Надія Дичка // Під Франковою зорею. – Коломия, 2006. – С. 377–378.
Іван Франко // Чоповський М. Славетні постаті Галицької землі ХІ – ХХ ст. : нариси життя та діяльності / Микола Чоповський, Василь Чоповський. – Львів, 2007. – С. 211–220.
Круковська В. Франкове слово на сцені / Володимира Круковська. – Львів : Тріада Плюс, 2006. – 203 с.
Книга містить інсценізації творів Івана Франка.
Михайлів Л. Іван Франко : [сонет] / Любомир Михайлів // Михайлів Л. Сонети. – Львів, 2012. – С. 51.
Пастух Р. Франкова доля / Р. Пастух. – Дрогобич : Коло, 2006. – 192 с. : іл.
У книзі уперше в франкознавстві стисло подано «майже всього Франка». З неї дізнаємось багато маловідомих і ще не відомих навіть фахівцям фактів з життя та діяльності Івана Франка.
Вміщено близько 120 документальних фотографій, запозичених з використаних джерел та з домашнього архіву автора.
Павличко Д. Да святиться навіки : [вірш] / Дмитро Павличко // Павличко Д. Поклик : зб. поезій. – Дрогобич, 2009. – С. 99.
Спогади про Івана Франка / [упоряд., вступ. ст. і прим. Михайла Гнатюка]. – Львів : Каменяр, 1997. – 635 с. : іл.
У виданні найбільш повно представлено спогади широкого кола громадських і культурних діячів Західної України і Наддніпрянщини кінця ХІХ – початку ХХ століття, рідних, близьких і знайомих Івана Франка, у яких міститься багатий і цікавий матеріал про життя та діяльність великого Каменяра.
Франко В. Мій стрийко Іван Франко / Василь Франко // Франко В. Спомини / упоряд. З. Франко, Є. Паранюк. – Львів, 2015. – С. 11–28.
Юсип Д. Перший жовнір Каменярської сотні… / Дмитро Юсип // Юсип Д. Дзвони Чумацького Шляху. – Івано-Франківськ, 2007. – С. 10–23.
Абліцов В. Іван Франко претендував на Нобелівську премію / Віталій Абліцов // Літ. Україна. – 2010. – 11 берез. – С. 8.
Возняк М. Пам’яти Івана Франка / Михайло Возняк // Дзвін. – 2016. – № 5. – С. 153–173.
Парипа П. Почерк генія / Петро Парипа // Перевал. – 2009. – № 1/2. – С. 64–80.
Пастух Б. На франкознавчу поличку : огляд книг / Богдан Пастух // Дзвін. – 2009. – № 5/6. – С. 154–159.
Різників О. По Франкових слідах [вірш] / Олекса Різників // Перевал. – 2016. – № 1/2. – С. 172–173.

Сверстюк Є. Франко : поема / Євген Сверстюк // Дзвін. – 2006. – № 9. – С. 135–137.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)