Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


Відвідування



Актуально

     
Видатні особистості Долинщини Пам'ятаймо всіх поіменно
(герої Долинщини: 2014-…)

Знаменні дати 2024 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 





Архів публікацій


Головна » Віртуальні виставки » Диво Оксани Грицей

Диво Оксани Грицей

(105 років від дня народження)

Віртуальна виставка ознайомить з творчістю заслуженого майстра народної творчості України, художниці-портретистки Оксани Грицей, яка першою в українському образотворчому мистецтві почала використовувати техніку випалювання на дереві, а згодом удосконалила її.


«Це графік від Бога, це графік від природи.
Вона на зоряну висоту підняла техніку
і цього жанру, і такого рідкісного,
як випалювання»
Роман Горак
Штрихи до портрета
З творчого доробку мисткині
Життя і творчість Оксани Грицей в друкованому слові


Чарівний і неповторний Прикарпатський край, в якому живуть і творять цікаві особистості з яскравою творчою індивідуальністю, що роблять вагомий внесок у розвиток українського декоративно-прикладного мистецтва. Однією з них була Оксана Йосипівна Грицей, якій 11 травня 2020 року виповнилось би 105 років.
Заслужений майстер народної творчості, член національної спілки художників України Оксана Грицей народилась на мальовничій Бойківщині, в місті Долині Івано-Франківської області в родині судового урядника Йосипа Винника. Він першим звернув увагу на великий потяг Оксани до малювання, купував їй фарби й олівці, хоча мріяв бачити свою дочку лікарем. Вже, навчаючись у Долинській початковій школі, дівчина малювала портрети вчителів, товаришів. Оксана, людина всебічно обдарована, багато читала, малювала, гарно вишивала. Після закінчення гімназії спробувала себе в медицині – закінчила медсестринські курси, працювала в лікарні медсестрою. В 1938 році поступила у Львівську Академію мистецтв без екзаменів, була зарахована на основі пред’явлення власних художніх робіт. Високо оцінив талант Оксани Винник митрополит Андрей Шептицький і запропонував стипендію для продовження навчання в Італії, але війна обірвала мрії дівчини. Щоб уникнути більшовицького арешту, за наказом Проводу ОУН виїжджає до Кракова, де познайомилася з членами мистецького гуртка «Зарево», серед яких був і її майбутній чоловік, талановитий скульптор Михайло Черешньовський.
У Кракові Оксана працює і як художниця, і як підпільна політична діячка, виконуючи обов’язки спецкур’єра Проводу ОУН. За вказівкою Проводу Оксана і Михайло приїхали в Болехів, де під вивіскою мистецької майстерні різьблення проводили підпільну роботу серед молоді. Навесні 1944 р. подружжя змушене було виїхати на Лемківщину, де в них народилась дочка Звенислава. Восени Михайла Черешньовського мобілізують до війська і доля назавжди розлучила молоде подружжя. Важкі фронтові умови, хвороба доньки змусили Оксану повернутись в рідну Долину і прожити тут все своє життя. Щоб прогодувати хворих маму і дочку, багато працює як художниця. Саме тоді з’явилася ідея щодо удосконалення техніки випалювання, яка здійснилася за підтримки близької людини – Юліана Грицея, з яким і поєднала свою долю у 1948 р. Чоловік Юліан Грицей був високопрофесійним столяром. За проектами Оксани він робить перші столярні вироби (шкатулки, тарілки), а Оксана технікою випалювання їх декорує. Вона одна з перших на Прикарпатті застосовувала нові інструменти – електрописаки. Поряд з випалюванням використовувала різьбу по дереву.
Вже з 1952 р. Оксана Грицей бере участь у художніх виставках, де були представлені її найкращі роботи. У 1960-1966 рр. О. Грицей вела гуртки вишивки та художнього випалювання в Долинському районному будинку піонерів. У 1980 р. Оксані Грицей присвоєно звання заслуженого майстра народної творчості України. Прийшло визнання таланту, та незабаром 13 серпня 1988 р. серце талановитої художниці обірвалось. Справу своєї матері продовжує син – Степан Грицей.
Постійним першоджерелом натхнення для Оксани Грицей було українське народне , вишивка, ткацтво, різьба та інкрустація. В її творчості значне місце займає портрет, майстерно виконаний технікою художнього випалювання на дереві. Вона – автор великої кількості декоративних творів і альбомів, тарілок, касеток з портретами видатних постатей української культури, історії, а також своїх сучасників. Мисткиня досконало володіла рисунком, витонченим декором композиційної побудови, оздоблювальної орнаментами. Твори Оксани Грицей зберігаються в музеях Торонто, Києва, Канева, Львова, Івано-Франківська. Частина творів зберігається в родинному музеї в м. Долині Івано-Франківської області. На честь Оксани Грицей названа вулиця. На будинку, де жила художниця, відкрито меморіальну дошку.



  1. Оксана Грицей. Заслужений майстер народної творчості України [Текст] : фотоальбом / авт.-упоряд. Грицей С. Ю. – Івано-Франківськ, 2006. – 94с.
  2. Грицей Оксана // Морозюк В. Пом’яник – 3 / В. Морозюк. – Івано-Франківськ, 2006. –
    С. 88.
  3. Грицей Оксана // Ярич І. 1000-ліття в обличчях / Іван Ярич. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 71–74.
  4. Васильович В. До 90-річчя Оксани Грицей / В. Васильович // Свіча. – 2005. – 27 квіт.
  5. Васильович В. Оксані Грицей присвячено / В. Васильович // Свіча. – 2005. – 23 черв.
  6. Злагода В. Оксана Грицей – гордість Долинщини / В. Злагода // Свіча. – 2007. – 16 трав. – С. 3.
  7. Креховецька М. Оксана Грицей – «чарівниця» з Долини / М. Креховецька // Файна газета. – 2008. – 9 лип. – С. 6.
  8. Стахмич-Грицей М. Краса, народжена з болю / М. Стахмич-Грицей // Перевал. –
    2005. – №3. – С. 203–207.
  9. Стахмич-Грицей М. Митець  унікального  жанру  /  М. Стахмич-Грицей  //  Свіча.  –  2005. – 11 трав.; 18 трав.
  10. Стахмич-Грицей М. Народне – досконалість і краса / М. Стахмич-Грицей // Галичина. – 2005. – 17 трав. – С. 7.

 

1 коментар
  1. Микола Проців коментує:

    Вітаю! Чи не було в доробку Оксани Грицей роботи, присвяченої Маркіяну Шашкевичу? Якщо можете, то повідомте контакти Степана Грицея.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)