Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


Відвідування


Анонси

 • На разі немає запланованих заходів.

Актуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2023 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Віртуальні виставки » Краса Бойківщини пензлем художника

Краса Бойківщини пензлем художника

(70 років від дня народження Степана Теліжина)


Художнику! Ти зупиняєш мить!
Торкає пензель твій барвисті струни…

Оксана Сподар

Степан Теліжин – самобутній, відомий на Прикарпатті художник, один з тих митців, у картинах якого звучить глибока поезія, справжній гімн рідному краю.
Народився Степан Теліжин в селі Надієві 10 березня 1945 року. Малюванням захоплювався з раннього дитинства, навчався живопису в художній студії в Долині під керівництвом Івана Гуралевича. «Мені пощастило з учителями. Талановиті, працьовиті художники Богдан Шляхтич та Іван Гуралевич дали мені добре спрямування на самостійну роботу», – так говорить Степан Теліжин про своїх наставників. Служив в армії в Москві і мав можливість студіювати живопис на вечірньому факультеті художнього інституту ім. В. Сурікова. Після служби в армії деякий час працював художником-оформлювачем підприємств м. Долини.
У 1995 році закінчив Івано-Франківський педагогічний інститут ім. В. Стефаника і працював вчителем малювання та допризовної підготовки учнів. Весь цей час опрацьовував наполегливо техніку живопису. Перша персональна виставка відбулася в 1984 році в Долині. Потім персональні виставки в Івано-Франківську, Вигоді, Моршині, Стрию, Калуші. Він також бере активну участь в обласних та всеукраїнських виставках творчих робіт художників області. Виставляв свої роботи на виставках-продажах в Австрії, Франції, Німеччині. Його роботи можна зустріти в приватних колекціях не лише в Україні, але й за кордоном: Австралія, Німеччина, Австрія, Польща, Чехія, Португалія, Італія, Ізраїль, Угорщина, США, Фінляндія, Канада, Росія, Білорусь, Грузія, Казахстан. Він є членом всеукраїнської асоціації майстрів народної творчості та художніх ремесел.
Основне в творчості Степана Теліжина – пейзаж. Чи це спекотне літо, чи студена зима, п’янка весна, чи золота осінь – всі пейзажі дихають на глядача чарівною красою Прикарпаття. Більшість свого вільного часу художник проводить на етюдах. Робота з натури, серед розмаїття простору і кольору – основна мистецька школа Степана Теліжина. Реалізм для нього завжди був і є найвищим методом відображення дійсності. Він майстерно володіє як олійною технікою, так і аквареллю, гуашшю, темперою. Художник використовує особливу техніку написання картин. Майже всі вони виконані мастихіном – інструментом, що його застосовують для розтирання й накладання на полотно фарб та чищення палітри. Степан Теліжин в цій техніці – віртуоз. Чимало картин написано з натури. Деякі доопрацьовувались в майстерні художника. Більшість його полотен життєрадісні, яскраві, сонячні. Мажорний, сонячний настрій з яскравою грою сотень відтінків і переливів кольору найбільше імпонує митцю. У своїх творах Степан Теліжин прагне знайти ключ до яскравого вираження гострих екологічних проблем, які б спонукали людей припинити бездумне нищення природи.
Про захоплення живописом художника Степана Теліжина свідчать відгуки на його роботи. «Щоб так світити людям своєю працею, треба мати в серці сонце» (Ганна Палійчук); «…вас в недалекому часі назовуть співцем Карпат» (Ю. В. Проненко); «Завжди знаходимо щось нове, що нас чарує, робить нас кращими, лагіднішими» (родина О. Сем’янишин).
Девізом творчого шляху Степана Теліжина є слова Піфагора: «Вранці, коли прокинешся, спитай себе: «Що я маю зробити?». Ввечері, ніж заснути: «Що я зробив?». Афоризми – ще одна пристрасть художника. Він збирач крилатих висловів відомих людей. Списано не один зошит. Тай сам нерідко стає автором влучного вислову.

 

 1. Степан Теліжин. Малярство. – Брошнів-Осада : Таля, 2009. – 16 с. : іл.
 2.  

 3. Теліжин Степан // Ярич І. 1000-ліття в обличчях / Іван Ярич. – Івано-Франківськ, 2003. – С. 235.
 4. Барко Н. Варто простягнути руку і доторкнутися / Н. Барко // Добра справа. – 2007. – 2 берез. – С. 2.
 5. В Івано-Франківську долинське літо // Свіча. – 1997. – 28 черв.
 6. Вернісаж Степана Теліжина // Свіча. – 2013. – 31 трав. – С. 4.
 7. Гнатковська Т. Краса Бойківщини через призму творчості Степана Теліжина / Т. Гнатковська // Добра справа. – 2013. – 17 трав. – С. 5.
 8. Їжакевич Я. Виставка на свіжому повітрі / Я. Їжакевич // Свіча. – 1994. – 6 квіт.
 9. Королишин С. Край мій – Прикарпаття / Степан Королишин // Свіча. – 1992. – 1 лют.
 10. Кузьмин Н. Картина – частинка життя / Н. Кузьмин // Добра справа. – 2012. – 15 черв. – С. 5.
 11. Кузьмин Н. Маленька картина – великий сюжет… / Н. Кузьмин // Добра справа. – 2013. – 27 груд. – С. 9.
 12. Олійник В. І Древній Галич привітав / Василь Олійник // Свіча. – 2011. – 16 груд. – С. 5.
 13. Савчин Я. «Рідні гори мої» / Ярослав Савчин // Голос України. – 1991. – 26 черв.
 14. Теліжин С. Степан Теліжин : «Хочу намалювати танець сніжинок» : [інтерв’ю з художником Степаном Теліжиним / розмовляла М. Галів] // Свіча. – 2011. – 1 січ. – С. 8.
 15. Чемеринський А. Краєвиди Бойківщини в Галичі / А. Чемеринський // Галичина. – 2011. – 6 груд. – С. 8.

 

 

 

 

 

2 коментарі
 1. Петро Зубрей коментує:

  Я дуже радий, що Надіїв подарував світові такого талановитого художника, як Степан Теліжин. Його пейзажі милують око. Бажаю йому творчої наснаги і подарувати людям ще багато хороших картин.

 2. [...] 20 березня у центральній районній  бібліотеці відбулась  літературно-мистецька зустріч, приурочена до 70-річного ювілею знаного долинського художника Степана Теліжина під гаслом «Краса Бойківщини пензлем художника». [...]

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)