Тепле спілкування у новому творчому форматі
У четвер, 20 березня, напередодні Всесвітнього дня поезії, у читальному залі бібліотеки відбулася скайп-конференція з відомою українською письменницею, науковцем Тетяною Белімовою. Вона є лавреатом Міжнародного літературного конкурсу романів, п’єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей «Коронація слова – 2013». Визнання отримала за роман «Київ.ua». Також столична гостя є автором підручника «Проза українського модернізму 20-х років ХХ ст.», низки наукових статей, рецензій. Ініціаторами творчої скайп-зустрічі стали учасники літературної студії «Слово», яка діє при бібліотеці.
Насамперед зазначимо, що Тетяна Валеріївна Белімова – дуже комунікабельна людина. Приємна, довірлива творча розмова розпочалася з привітання директора бібліотеки Людмили Фреїв. А потім творчий діалог поплив невпинною рікою…
Віртуальну зустріч розпочали з декламації вірша львівської поетеси Наталії Скосарьової «Як боляче, що ніжність вже не в моді!», присвяченого Ліні Костенко, яка 19 березня відзначила день народження. Після запитання, як поживає березневий Київ та Євромайдан, прочитали дуже актуальний для нашого часу вірш авторства Тетяни Белімової «Нескорені!», рядки якого можуть послужити порадою як творцям української незалежності, так і всім нашим сучасникам:
Час вже діяти! Не теревенити!
І не поститись явно, чи скрито!
Час на ділі довести – НЕСКОРЕНІ!
А НЕ СТАДО БІЛЯ КОРИТА!
Оскільки Тетяна Белімова – всебічно обдарована творча особистість, то на поезії вона не зупиняється. Активно працює в прозі, котра є доступною для читання всім категоріям читачів. Так, її роман «Київ.ua» – це близька кожному історія, яка зворушує, примушує задуматись над переосмисленням справжніх цінностей і міжлюдських стосунків. Він сьогодні в районній бібліотеці став справжнім бестселером – читачі записуються в чергу, щоб прочитати цю книгу. Учасники студії підготували до гості дуже багато запитань. Мали їх і шанувальники творчості авторки. Спочатку вибрали дванадцять. Але коли модератор зустрічі, керівник літературної студії Галина Максимів запитала: «На скільки запитань ви дасте відповіді: на дванадцять чи на всі, понад двадцять?», Тетяна Белімова усміхнулась: «Я відповім на всі запитання». Такими доступними для спілкування є не всі автори. Тому бесіда була дуже довірливою. Учасників студії та читачів цікавило, хто став прототипами героїв. Автор зізналася, що в романі описана реальна історія з життя, однак не автобіографічна. Коли запитали поради, як уникнути домашньої тиранії, відповіла, що кожна жінка може бути щасливою, варто не боятись кардинально змінювати життя. Запитували Тетяну Белімову хто важливіший для неї: критик чи читач, на що вона зазначила: «Критика потрібна, не варто її боятись. Але вона повинна бути професійною. А читач… Читач є мірилом успішності виданої книги». До речі, цікавим було запитання, чи пам’ятає автор перше речення роману, чи переробляла його в процесі написання, на що автор відповіла, що перше речення залишалось незмінним. Натомість зацікавлення читачів продовженням розповідей про долі героїв спонукало Тетяну Белімову писати далі. Розділ за розділом – так і з’явилась ця книга. Автор пише в класичній манері, однак цікавиться творчістю сучасних українських та зарубіжних авторів. На запитання, про що буде наступна книга, Тетяна Белімова відповіла, що це родинна сага, яка розповідає про неймовірні долі людей, і, найімовірніше, побачить вона світ цього року, можливо й до Форуму видавців у Львові.
Автори-початківці запитували поради, як стати відомими, на що вона дала універсальну пораду: багато читати, читати і ще раз читати. Ознайомлення з творчістю інших, прагнення самовдосконалюватись допомагає розвиватись творчій особистості якнайкраще.
Цікавило учасників скайп-конференції й особисте життя автора. Вони розпитували письменницю про дитинство, її шлях у літературу та науку. Тетяна Валеріївна розповіла, що вона є корінною киянкою. Її батьки були фахівцями інженерних спеціальностей, проте вибір дочкою професії філолога-україніста підтримали. До речі, письменниця зауважила, що на зорі незалежності українською мовою послуговувалося не так багато людей з її середовища, однак це не завадило їй самотужки опанувати одну з найкращих і наймелодійніших мов світу.
Тетяна Белімова не залишалася осторонь подій Євромайдану, щиро переживає за майбутнє рідної країни. Запевняє, що Батьківщина, незалежність і волелюбство мають повсякчас жити в серці кожного свідомого українця.
Варто зазначити, що Тетяна Белімова має вчене звання кандидата філологічних наук, доцента. По завершенні навчання в аспірантурі Інституту філології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка захистила дисертацію на тему «Інтертекстуальна основа художньої прози В. Домонтовича». Вже десять років поспіль викладає україністику в університеті «Україна». Оскільки серед присутніх на скайп-конференції були цьогорічні випускники, їх батьки, вчителі-філологи, то й закономірно виникло у них запитання: «В яких університетах можна отримати добру філологічну освіту, та чи реально сьогодні при великому конкурсі вступити на державне замовлення?» Тетяна Валеріївна порадила вступати в класичні університети, які мають свою історію й традиції викладання, й, попри великі конкурси, обов’язково пробувати свої сили на бюджетні місця. Вона також зазначила, що вища освіта потребує реформувань, притому має бути безоплатною, якщо не для всіх охочих, то принаймні, для обдарованих вступників.
Насамкінець шанована гостя тепло привітала всіх учасників зустрічі зі святом, побажала натхнення і сонячного настрою, миру і злагоди, на що долиняни відповіли, що бажають їй того ж сторицею. Подякували, що автор знайшла час і можливість для спілкування та запросили в майбутньому відвідати наше місто і зустрітись з читачами знову.
Висловлюємо щиру вдячність вчителям Долинського природничо-математичного ліцею Іванні Боднар, Долинської ЗОШ №4 Вірі Мадій, керівнику літературного гуртка «Золоте перо» Долинської ЗОШ №7 Мирославі Підборецькій, які є наставниками й найпершою підтримкою юних літературних талантів. Дякуємо читачам міста й району, шанувальникам творчості Тетяни Белімової за активну участь у скайп-конференції.
До нових зустрічей!