«Батько нової української літератури»
Нещодавно українці відзначили 255 років від дня народження Івана Котляревського – «батька нової української літератури», драматурга і поета. А 28 вересня –182 річниця від виходу в світ його безсмертного твору «Енеїда». Учасники літературної студії «Слово» не могли оминути такі вагомі дати і провели літературний караван з учнями 8-А класу ліцею «Інтелект» та вчителькою Тетяною Сенчак, де разом поміркували про величезну заслугу перед Україною автора «Енеїди», яка ввійшла в золотий фонд не лише української, а й світової культури.
Відомо, що Т. Г. Шевченко, звертаючись до Котляревського, пророкував йому невмирущість. На заході учні дізналися у чому саме проявились такі великі заслуги Івана Петровича Котляревського і чому «Енеїда» є своєрідним кодом нації. Розмірковували про виняткову роль першого твору нової української літератури в традиції національного письменства загалом та бурлескно-гумористичній традиції зокрема, про зв’язок «Енеїди» Вергілія та «Енеїди» Котляревського. Поговорили про паралелі українського художнього слова зі світовою культурою, з’ясувавши, чому цей твір став народним і чому про нього писали чеські, польські, англійські, французькі та італійські журнали. Дізнались, в яких видах мистецтва відображені герої «Енеїди». Почули про протистояння письменника із російською імперією, знайшовши актуальність твору «Енеїди» в нинішній подіях.
Присутні на заході згадали популярний у Польщі музичний гурт «Еней», створений нащадками українців, що були переселені під час операції «Вісла». Для творців цього гурту головний герой «Енеїди» Котляревського є символом поневірянь наших одноплемінників, яких переселили на чужі землі. До речі, гурт «Еней» має чудову пісню «Білі тополі» про війну на Донбасі.
Із поеми «Енеїда» учні читали описи змалювання української природи, народні прислів’я, приказки, пісні, відтворені традиції української кухні, звернули увагу на описані деталі чоловічого одягу, народні музичні інструменти.
Підводячи підсумки, учасники літературного каравану відзначили, що на творах Котляревського треба вчитися любити свою Вітчизну, рідну мову; освоювати вміння бути чесними, роботящими, виховувати в собі високу моральність і героїзм, гуманність і оптимізм, переймати мудрість і красу добрих почуттів та зберігати генетичну пам’ять нації.