Пасивна складова бібліотечного фонду
З метою покращення якості бібліотечних фондів для працівників бібліотек Долинської ТГ був проведений семінар «Пасивна складова бібліотечного фонду: виявлення, робота з цією частиною та популяризація».
Військова агресія росії проти нашої держави поставила перед бібліотеками нові завдання щодо актуалізації книжкових фондів. Бібліотечні фонди є важливим інформаційним ресурсом держави і в період збройної агресії російської федерації вони потребують особливої уваги, а також розвитку і захисту, зокрема і від поширення ворожих інформаційних впливів. Це підкреслила у своєму виступі директор КЗ «Долинська ЦПБ» Надія Кушнірчук. Водночас наголосила, що цей процес має відбуватися дуже виважено і відповідально, із урахуванням виду бібліотеки та застосуванням індивідуального підходу до кожного документа, який зберігається в фонді. Актуалізація бібліотечних фондів – це не лише технічний процес списання та поповнення, а перш за все – стратегія відповідальності перед нашими користувачами, які очікують від бібліотеки сучасних, зручних і якісних сервісів.
Поняття актуалізації бібліотечних фондів включає цілий комплекс заходів, серед яких і очищення від пасивної частини, яка не затребувана користувачами і не використовується в роботі бібліотеки по задоволенню читацьких інтересів. Питанню роботи бібліотек із пасивною частиною фонду була присвячена консультація Валентини Любенко, завідувачки відділу методичної та проектної діяльності ЦПБ. Вона зупинилась на питаннях утворення, виявлення та подальшої роботи із цією частиною фонду, популяризації незаслужено забутих книг, активного використання інтерактивних форм заходів, творчих акцій, флешмобів, конкурсів та інших форм, які спонукатимуть користувачів до активної участі в них. Паралельно в своїй консультації використала презентацію із рекомендаціями від Міністерства культури та стратегічних комунікацій України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України.
Від початку війни питанням актуалізації бібліотечних фондів приділяється багато уваги. Проводились онлайн-конференції, семінари, вебінари, в яких брали участь фахівці національних, обласних книгозбірень. Бібліотечним працівникам був запропонований відеоряд із виступу головного бібліотекаря науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Я. Мудрого Людмили Лагути під час одного із таких заходів.
На завершення – обмінювались досвідом та думками стосовно вироблення напрямків формування бібліотечних фондів, бо нам вкрай потрібно, аби література була якісною, україномовною, доступною. Адже недарма окупанти нищать українську літературу в бібліотеках, бо це потужна зброя.