Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2022 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » «З Франком сьогодні Лолин розмовляє…» В. Олійник
20.08.2018

«З Франком сьогодні Лолин розмовляє…» В. Олійник

Лазурний, чарівний прикарпатський Лолин. Село, відоме з 1592 року, з’явилось на карті району у часи інтенсивного заселення підгірської і гірської смуги Північно-Західного Прикарпаття. Знаходиться за 19 км від районного центру Долина. Ховається у зеленвітті садів і ділиться невеличким потічком Лолинцем на дві частини, надаючи селу свіжості в його мальовничій красі. За селом видніє ще один потічок – Сировичинець, що відірвавсь немов від Лолинця, шукаючи виходу в зарощених ярах. Лежить серед глибоких гір, в горішньому кінці якого ясна голубінь неба зливається із землею. Зберігає свої звичаї і традиції, а люди добрі, щирі, співучі…
Кожного року, починаючи з 1993, тут, в Лолині, відбуваються унікальні свята великого Франкового слова. На святах ліричної поезії в Лолині побували сотні тисяч поціновувачів слова, пісні, драматургії, публіцистики й фольклору. Про це широко писала преса, висвітлювали радіо і телебачення. Зокрема, своєрідний літопис свята відтворений на шпальтах газет “Свіча”, “Тижневик Галичини”, “Галичина”, “Голос України”. Ці та інші видання випускали спеціальні сторінки з творами, що звучали в Лолині.
Святу Франкової ліричної поезії активно сприяє місцева влада. В 2002 р. це свято стало обласним.
Кожної останньої неділі серпня до підніжжя пам’ятника І. Франка лягають квіти від учасників свята Франкової ліричної поезії. Тут побували десятки творчих делегацій з України та з-за її меж. Хто хоч раз завітав до Лолина у день свята, той приїжджає сюди знову і знову. Тут побували Дмитро Павличко, Ярослав Дорошенко, Степан Пушик, Євген Баран, Ярослав Ткачівський, Марія Вайно, Дарія Рихтицька, Михайло Дорошенко, Володимир Качкан, Василь Добрянський, Олександр Смоляк, Оксана Тебешевська, Ярослав Савчин, Ярослав Ярош, Петро Арсенич, Олесь Гордон, Василь Кузан, Андрій Яросевич, Тетяна П’янкова, Дмитро Юсип, Юлія Курташ-Карп, Олесь Дяк, Василь Щеглюк, Надія Дичка, Оксана Сподар, Лілія Мацьків, Михайло Борис, Іван Ярич, Любомир Михайлів, Василь Ганущак, Василь Гук, поет, прозаїк, публіцист, політичний та державний діяч Володимир Шовкошитний, правнучка по лінії брата І. Франка Онуфрія – Леся Франко, голова правління НСПУ Михайло Сидоржевський… Організатором та незмінним ведучим свята впродовж багатьох років був світлої пам’яті письменник Василь Олійник.
Тож завітайте до цього чарівного, благословенного Богом краю. Доторкніться до незрівнянної краси тієї землі , яка народила, виколисала, випоїла цілющим соком своїм січових стрільців, вояків української повстанської армії, солдатів-фронтовиків, лісорубів, пасічників, вчителів, медиків…
Завітайте до столиці Франкового серця, ще так називають це село, 26 серпня 2018 року о 14 год. на 26-те свято ліричної Франкової поезії «Франкові джерела».
Уклоніться рідній землі, доторкніться до її краси, пройдіть стежками Франкового кохання!
Перше кохання Франка. Лолин – гірське село Франкової любові і печалі. Тут, у Лолині, вдарило джерело натхнення величавої поетичної Музи, тут народжувалася нескореність велета духу, який, попри всі незгоди долі, мужнів у слові, беріг найсвятіші почуття:

До Долина! До Ольги! До життя!
На крилах тих, які лиш юність має,
Летить Франко! Не знає каяття,
Бо любить він, бо цілий світ кохає.
(В. Олійник)

Він полюбив Ольгу. Полюбив уперше в житті. Того ж, 1874 року, в Лолин попливуть його перші несміливі листи, повні юнацької щирості та сором’язливості. Від того часу Лолин перестав бути для нього звичайним селом.
Спільним шляхом не судилось іти. Франко і Ольга думають одружитись і готують собі весільний подарунок: збірку весільних пісень з Лолина „Обряди і пісні люду руського в селі Лолин повіту Стрийського”.
У 1876 році Франко офіційно просить у Михайла Рошкевича руки Ольги. Батько відповідає згодою. Однак до офіційних заручин не дійшло…
Івана Франка заарештували у справі „пропаганди соціалістичної ”. Після виходу Франка з тюрми Михайло Рошкевич розірвав з ним стосунки. Та, незважаючи на це, Франко приїжджав до Лолина на зустріч з Ольгою таємно. Деякий час вони листувалися, але часто листи конфісковував батько.
Лолин залишився для Франка болючою згадкою. Любов утрачена, але пам’ять про перше кохання Каменяра живе… Воно живе у першому жмутку „Зів’ялого листя ”, яке ніби тихо зітхає, згадуючи Лолин:

Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі,
Розвійтесь, як тихе зітхання!
Незгоєні рани, невтишні жалі,
Завмерлеє в серці кохання.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)