Ювілей «дрогобицького Кафки»
Чимало українських митців належали одночасно до кількох культур. Інформ-виставка «Світ очима Бруно Шульца», організована в читальному залі, присвячена одному з них, художнику та письменнику Бруно Шульцу, який мав єврейське походження, писав польською та німецькою мовами і майже все своє життя прожив у Дрогобичі. Саме Дрогобич надихав його. Це невелике провінційне містечко у тодішній Австро-Угорщині, яке мало свої атмосферу і дух, стало культовим, міфічним персонажем творчості письменника.
Його посмертна слава досягла світового рівня, а критики ставлять твори Шульца в один ряд із творами Пруста і Кафки. Натомість, майже півстоліття ім’я Бруно Шульца було відоме і зрозуміле лише одиницям. А культурне повернення письменника й живописця до рідного краю було довгим і нелегким. І якимось чином триває й сьогодні. Україна мала б гордитися спадщиною Бруно Шульца, який жив і творив на українській землі.
Нагадаємо, що Бруно Шульц народився в Дрогобичі 12 липня 1892 року. Тут він майже безвиїзно прожив усе життя і загинув від кулі гітлерівця під час німецької окупації за свою приналежність до єврейського народу. Художня спадщина Шульца невелика: окрім двох романів – «Цинамонові крамниці» та «Санаторій під клепсидрою», декілька статей, рецензій і незакінчених начерків. Втім, більшість його художніх робіт та рукописів втрачена, як і місце останнього спочинку.
Можливо, ця виставка, присвячена 120-й річниці від дня народження «дрогобицького Кафки», не дасть відповіді на питання: чи вартує уваги як сама його особа, так і художня спадщина, чи не штучно роздмухані його досягнення в літературі і в малярстві, але, зрештою, дасть поштовх задуматись над тим, чому його твори вже перекладені 20 мовами світу…