Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська районна рада Долинська міська рада - офіційний сайт Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів Все про бойків
Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах ДУБРОВА. Сайт маленького села на Прикарпатті


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2021 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » Яких осіб можуть усунути від права на спадкування
03.02.2021

Яких осіб можуть усунути від права на спадкування

У відповідності до статті 1222 Цивільного кодексу України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Окрім цього, спадкоємцями за заповітом можуть бути також юридичні особи та інші учасники цивільних відносин.
Для набуття статусу спадкоємця недостатньо самого факту наявності заповіту на користь певної особи чи зарахування її до спадкоємців певної черги, оскільки від особи вимагається ще й добропорядна поведінка.
Так, статтею 1224 Цивільного кодексу України передбачений перелік підстав, за наявності яких право на спадкування у певних осіб не виникає, тобто вони усуваються від права на спадкування як за заповітом, так і за законом. Важливо, що усунення від права на спадкування спадкоємців за законом та за заповітом можливе виключно на підставі рішення суду.
Підстави усунення від права на спадкування:

 1. Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя. Однак таке положення не стосується особи, яка вчинила такий замах, якщо спадкодавець, знаючи про це, все ж призначив її своїм спадкоємцем за заповітом.
  Документом, що підтверджує протиправність дій таких осіб є вирок суду, що набрав законної сили, в якому повинна бути зазначена така форма вини, як умисел. У разі вчинення кримінального правопорушення з необережності, особу не можна усунути від права на спадкування.
 2. Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.
  В такому випадку питання про визнання спадкоємців «негідними» вирішується судом шляхом ухвалення рішення в порядку цивільного судочинства, або вироку суду у кримінальному провадженні.
 3. Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.
  Батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.
 4. Не мають права на спадкування одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.
  Якщо шлюб визнаний недійсним після смерті одного з подружжя, то за другим із подружжя, який його пережив і не знав та не міг знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, суд може визнати право на спадкування частки того з подружжя, хто помер, у майні, яке було набуте ними за час цього шлюбу.
 5. За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
  Таке правило стосується всіх спадкоємців за законом, зокрема й тих, які відповідно до Сімейного кодексу України не були зобов’язані утримувати спадкодавця.

Як зазначено в пункті 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» безпорадним слід розуміти стан особи, зумовлений похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом, коли вона не може самостійно забезпечити умови свого життя, потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.
Вимога про усунення від права на спадкування за законом особи може бути пред’явлена лише після смерті спадкодавця.
Таким чином, законодавством України закріплено можливість визнання потенційних спадкоємців «негідними» у випадку їх недоброчесної поведінки відносно спадкодавця, і передбачено можливість позбавлення права на отримання спадщини (будь-якого майна або грошових коштів). Внаслідок визнання одного із спадкоємців «негідним», його частка пропорційно ділиться між іншими спадкоємцями.

Довідка:
Долинське бюро правової допомоги працює за адресою:
м. Долина, вул. Б.Хмельницького, 2а, тел.: 2-51-99.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)