Вишиванка – духовна броня українців
Серцю вона мила,
В кожнім хрестику твоєму
І правда і сила».
Упродовж століть народний одяг був важливим виразником матеріально-духовної культури українського народу, а вишивка – домінуючою ознакою соціальної, етнічної, регіональної приналежності. Вона розкривала духовно-мистецьку велич народу, зберегла його волелюбність і сьогодні, у ХХI столітті, стала візитною карткою українців.
На території України найдавніший зразок вишивки датується першим тисячоліттям нашої ери — це шматок пурпуру, розшитий золотом, фрагмент вбрання сарматської жінки, знайдений під час розкопок у Миколаївській області. Впродовж тисячоліть змінювалися мистецькі запити, але вишиваний одяг виготовлявся завжди. У ньому втілювався естетичний канон народу, його уявлення про прекрасне, про оберегові функції вишивки. Не дарма люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже у національному одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.
Вже сімнадцять років поспіль у третій четвер травня ми відзначаємо Всесвітній день вишиванки. Започатковане це свято Лесею Воронюк – студенткою факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, як символ національної культури, незламності українського духу.
З нагоди свята в нашій бібліотеці відбулася акція «До бібліотеки – у вишиванці».
Цьогоріч Всесвітній день вишиванки має особливе значення. Бо в умовах війни з росією, ми ще раз заявляємо світові, що ми – українці, вільний народ незалежної держави. Вишиванка для нас – це духовність, єдність, незламність та краса українського народу. В ній втілений генетичний код, як духовна зброя в усі віки і на всі віки.
Слава Україні!
Героям Слава!
Все буде Україна!