Українська вишивка – етнічний бренд перевірений часом
Що означає для українців вишивка? Це – символ родинної пам’яті і щасливої долі, здоров’я і краси, любові і вірності.
Зважаючи на те, що напередодні засідання клубу «Золота осінь» було святкування Всесвітнього дня вишиванки, тому мова на зустрічі йшла саме про українську вишивку.
Вишивка в Україні – це зворушлива розповідь про думки і почуття людини, світ краси і фантазії, поетичного осмислення природи, світ невмирущих образів давньої міфології, звичаїв і уявлень наших предків. І найважливіше те, що і сьогодні українська вишивка живе повнокровним життям, прикрашає сучасний інтер’єр, одяг, надаючи йому своєрідності й неповторності.
А вишита сорочка здавна вважалася річчю сакральною, магічною. Науковці стверджують, що у національному вбранні народ завжди кодує свої «щастя і долю, життя і волю». Гарна й ошатна, оздоблена символічними орнаментами сорочка, наша рідна вишиванка, сьогодні стала не просто елементом одягу, а своєрідною міжнародною візитівкою українців.
Українська вишивка ніколи не обмежувалась винятково сорочками. Нею оздоблювали рушники, скатертини, простирадла, фіранки, серветки, килими, гобелени і звичайно, сакральні речі. Про це свідчить і ця чудова виставка – інсталяція «Творіння рук, душі і серця»,створена із ваших неперевершених виробів. І як ми можемо бачити – тут є все: і барвисті рушники, стильні вишивані сукенки і сорочки, барвисті серветки, скатертини …
Сьогодні вишивка – це унікальне давнє і вічно молоде мистецтво. Секрет його молодості –в умінні упродовж століть зберігати і примножувати красу, дарувати людям радість, зустрічі з прекрасним. Через тисячоліття тягнуться зв‘язки орнаментальних схем, які постійно видозмінювались, збагачувались, залежно від конкретних соціально-історичних умов. Дослідники підкреслювали, що саме орнамент української вишивки найповніше проніс через віки тотожність з орнаментом попередніх епох. З давніх-давен і до сьогодні українці можуть похвалитися більше, ніж двома сотнями технік виконання вишивки! Найбільш популярні прийоми: вишивка хрестом та гладдю, бігунок, мережка.
Дізнатися більше про історію виникнення, розвиток, походження української вишивки, познайомитися з колористикою вишиванок, зрозуміти сакральні мотиви культури вишивання присутнім допомогла розповідь директора ЦПБ Надії Кушнірчук . Особлива увага була приділена нашій, бойківській вишивці.
Під час заходу прозвучали власні вірші про вишиванку Любові Тимчій та Леонії Кірякової. А ще золотоосенці ділилися своїми багатим досвідом вишивальниць, розповідали про свої вироби.
Українські традиції вишивання – одні з найкрасивіших у світі. Це наша особливість і невід’ємна частина культури. І в наших з вами силах поширити їх, розповісти про них всьому світові. Вишивайте і одягайте вишиванки і нехай весь світ побачить, яка прекрасна наша Україна і її символи!