Світ опери «Запорожець за Дунаєм»
Якби Семен Гулак-Артемовський не написав більше нічого, окрім «Запорожця за Дунаєм» – цього по-справжньому народного твору, то й тоді б його ім’я навіки зосталося б в історії українського і світового мистецтва. Опера завжди дивувала й радувала глядачів і слухачів життєво правдивими образами українців, їхнім незбореним духом, прагненням до волі й щасливого життя, запальною, життєствердною музикою, створеною самою душею українців. 160 років минуло від часу опублікування і прем’єри опери, але вона продовжує залишатись однією з найпопулярніших українських опер, що ставиться в оперних театрах України та світу. До речі, кажучи про особливість «Запорожця», слід зауважити й про те, що його автор став чи не єдиним композитором у світовій мистецькій практиці, який сам написав і лібрето, і музику, і сам виступив у головній ролі. Саме цій опері була присвячена мистецька година, на яку 28 квітня й зібралися учасники клубу «Золота осінь».
«Запорожець за Дунаєм» С.С.Гулака-Артемовського – це вершина у творчості композитора. Чому ж він написав саме про запорізьких задунайських козаків, які з’явилися за Дунаєм після зруйнування 1775 року Січі на Дніпрі? Бо видатний український оперний співак, який вимушений був проводити своє життя поза межами батьківщини розгледів у вчинку задунайських козаків (які після багатьох десятків років проживання за Дунаєм вирішили повернутися на Батьківщину, в рідну Україну) те, чим сам жив усі ці довгі літа на чужині. А саме — безмежну тугу за рідним краєм, синівську любов до нього, бажання будь-що бути серед своїх людей, зі своїм народом… Безперечно, створюючи невмирущі образи українців, насамперед Карася, Одарки, Оксани й Андрія, передаючи їхню тугу за ненькою Україною, автор вклав у них часточку і свого неабиякого смутку за краєм, де тихі води і ясні зорі.
Про «Запорожця за Дунаєм», про мистецький шлях і життєву долю автора та атмосферу часу, коли зароджувалася, творилася перша вітчизняна опера йшла мова під час заходу.
Цього року вже виповнилося 210 років від дня народження нашого видатного українського оперного співака, композитора, актора і драматурга Семена Степановича Гулака-Артемовського і 150 років від дня смерті митця, але творча доля його опери продовжується — попереду нові зустрічі з нею сущих та прийдешніх поколінь. Адже справедливо кажуть про те, що мистецтво — вічне.
Вічним є на цій землі і мистецтво, створене творчим генієм нашого талановитого митця.