Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


Відвідування



Актуально

     
   
Видатні особистості Долинщини Пам'ятаймо всіх поіменно
(герої Долинщини: 2014-…)

Знаменні дати 2025 року
Нові краєзнавчі видання
Аудіоподкаст "Свій до свого"
Наші видання:
 




Останні коментарі


Архів публікацій


Головна » Новини » Покутський жайвір Марко Черемшина
13.06.2024

Покутський жайвір Марко Черемшина

150 літ тому, 13 червня 1874 року, народився Іван Семанюк, якому долею на роду було написано засвітити в золотому сузір’ї класиків літератури непогасне ім’я – Марко Черемшина. Видатний український письменник, неповторний майстер психологічних новел, член «покутської трійці» збагатив українське красне письменство високомистецькими творами, художній рівень яких не поступається кращим європейським зразкам.
Народився письменник на Гуцульщині, у с. Кобаки. Навчався у Коломийській гімназії, згодом – у Віденському університеті, де здобув звання доктора правничих наук. До речі, тут познайомився з І. Франком, який першим помітив його талант. Спочатку працював помічником юриста у Делятині, пізніше – адвокатом у Снятині, де активно займався громадсько-політичною, літературною і культурно-просвітницькою роботою, отримав високий авторитет захисника знедоленого люду. Писати Марко Черемшина пробує з кінця ХІХ ст. З-поміж трьох покутських письменників (В. Стефаника, Л. Мартовича, М. Черемшини) він вирізняється своїм письмом, стилем, мовою. Новелістика Черемшини, без сумніву, належить до найоригінальніших досягнень нашої прози початку ХХ ст., яка звучить як пісня, що поєднує в собі любов і ненависть, радість і сум, натхнення і розпач. Його перша збірка «Карби» (1902) викарбувала ім’я М. Черемшини на літературних скрижалях.
Помер письменник раптово на могилі батька у рідному селі 27 квітня 1927 року. Похований у Снятині, де є літературно-меморіальний музей. В Кобаках у рідній хаті Марка Черемшини також створено музей. У 1999 р. в Снятині було засновано літературно-мистецьку премію імені Марка Черемшини.
Твори Марка Черемшини хвилюють і наших сучасників. Вперше у незалежній Україні до 150-річчя від дня народження письменника у видавництві «Брустури» побачило світ зібрання творів «Райська птиця» (2024). «Коли б мені дозволено було перемінитись в птаха, то вибрав би я собі жайворонка», – писав у «Автобіографії» автор. Живий вінок слави співця Гуцульщини не в’яне понині. Народ вплітає в нього нові косиці – любові, визнання і пам’яті.
До ювілею Марка Черемшини у бібліотеці діє книжкова виставка «Покутський жайвір Марко Черемшина».
На ній представлений набуток художнього слова митця: збірки новел «Карби», «Село вигибає», «Верховина», поезії, твори для дітей, переклади, літературно-критичні виступи, спогади, листи тощо. Виставка знайомить читачів з літературознавчими дослідженнями Я. Гояна, В. Бабія, С. Хороба, М. Лесюка, М. Шудрі, Р. Піхманця, Є. Барана та ін. про долю і джерела творчості майстра слова. Запрошуємо до читання!

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)