Останній Гетьман
Україна не поза нами, а в нас самих.
(Павло Скоропадський)
Сьогодні, 15 травня, виповнюється 150 років з дня народження гетьмана Павла Скоропадського. Це одна із найбільш суперечливих постатей в історії України. Він належить до тих дійових осіб, навколо яких завжди точилися нескінченні дискусії, створювалися міфи і легенди.
Визначний політичний діяч, який під час свого обрання гетьманом Української Держави твердо заявив: «Не для власної користі беру на себе тягар тимчасової влади», реформатор, відкритий до ідей прогресу і демократії, послідовний і безкомпромісний противник більшовизму, урядовець, що мислив Україну українською, — таким перед нами постає гетьман Скоропадський.
За сім з половиною місяців правління гетьмана Скоропадського був здійснений цілий ряд кардинальних реформ у багатьох сферах, покликаних закріпити незалежність молодої Української держави, це був період соціального та громадського спокою. Проте найбільші здобутки лежали в духовній сфері: видано сотні тисяч примірників підручників українською мовою, відкрито сотні українських шкіл та гімназій, університети в Києві і Кам’янці-Подільському, створено Академію наук, Національний архів, Національну галерею мистецтв, Національний історичний музей, Національну бібліотеку, Український театр драми та опери, Українську державну капелу, Державний симфонічний оркестр…
Сьогодні пропонуємо нашим користувачам книжкову виставку «Павло Скоропадський: історичний портрет на тлі епохи», організовану в читальній залі бібліотеки, яка дасть змогу по-новому подивитися на постать останнього Гетьмана України. Як зросійщений нащадок давнього козацького роду, він зробив для України надзвичайно багато. Звісно, можна говорити про помилки гетьмана Скоропадського та слід враховувати, що йому доводилося діяти в непростих умовах. Оцінювати Скоропадського можна і як «лиходія», і як «праведника», але саме своєю неоднозначністю він і цікавий.
Але ким же він був насправді? Відповідь на це запитання ви знайдете в документальних джерелах, спогадах учасників подій та інших матеріалах, які представлені на виставці.
Нам залишається аналізувати, бо відповіді на питання, хто був Павло Скоропадський, іще немає.