Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2023 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » Незламний президент
21.07.2021

Незламний президент

Відгомоніла «Яворина 2021», яка є символом величі духу українських воїнів – борців за волю України та незборимості Української Нації. А вже 20 липня пам’ять борців за волю і державність України була вшанована у центральній публічній бібліотеці. В літературно-мистецькій залі бібліотеки в рамках проекту «Творча світлиця» відбулась презентація книги «Кирило Осьмак: автопортрет у листах на тлі Владімирського централу» за участю авторки, дочки Кирила Осьмака Наталії, яку представив краєзнавець, громадський діяч Петро Щеглюк. Наталя Осьмак є відомою українською громадською діячкою, біографом та дослідником життя і діяльності свого батька Кирила Осьмака, полтавчанина, який 15 липня 1944 року, під час Великого Збору у Сприні, був обраний Президентом Української Головної Визвольної Ради – підпільного парламенту воюючої України. Від 1944 р. Кирило Осьмак перебував у підпіллі, того ж року арештований і ув’язнений.

Авторка книги Наталя Осьмак детально розповідала про свою довгу дорогу до батька, пошуки його могили в Росії та листи з-за ґрат. Про життя й роль батька в національно-визвольному русі, про його неоціненний вклад у боротьбу за українську державність, як діяча Української Центральної Ради, ОУН, Президента УГВР, Наталя Осьмак дізналася на початку 1990-х років. Постать Кирила Осьмака дуже довгий час не була відома широкому загалові. За порадою колишнього головнокомандувача УПА Василя Кука, вона збирала по зернині відомості про свого батька, опрацювала батькові листи за темами: умови його перебування в ув’язненні; педагогічні роздуми; біографічні подробиці тощо.


Наталія Осьмак об’їздила Росію, де відбував покарання та вчився її тато, шукала документи і свідків тих подій у Києві та Львові, сприяла створенню фільмів, пише книжки про нього. Разом із чоловіком Степаном віднайшла в м. Владимир місце поховання батька. Завдяки її активній громадянській позиції та щирій доньчиній любові прах Кирила Осьмака перевезений до України. Тепер президент УГВР спочиває не біля мурів Володимирської в’язниці, а на Байковому кладовищі, під козацьким хрестом.
Наталія Осьмак побувала і в Карпатах біля гори Магура, де була розташована старшинська школа «Олені», яку у 1944 році інспектував її батько – Кирило Осьмак, побувала авторка і на Яворині.
За визначний особистий внесок у відстоюванні національної ідеї, становленні і розвитку Української незалежної держави та активну політичну і громадську діяльність Наталія Осьмак у 2009 році нагороджена Орденом княгині Ольги III ступеня.


Надзвичайно емоційно на презентації прозвучали уривки з листів Кирила Осьмака до дочки, дружини та рідних, адже читали ці листи самі учасники заходу. Наталя Осьмак коментувала листи, а присутні висловлювали свої враження від прочитаних уривків. У його листах відчувається незламний дух самого Кирила Осьмака, його палка любов до своєї рідної землі та цілковита жертовність на благо держави. Він хотів бачити свою державу незалежною і квітучою.
Слова вдячності автору книги Наталії Осьмак висловили директор Долинської ЦПБ Людмила Фреїв та громадський діяч Тарас Мельник. Вони наголосили, що такі зустрічі є необхідними і важливими, і таких як Кирило Осьмак слід пам’ятати і наслідувати, адже він боровся, страждав, терпів тортури задля здобуття незалежності України і є гідним прикладом для всіх нас.
Більше інформації про Кирила Осьмака можна знайти у документальному фільмі «Незламний Президент».

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)