Найвизначніший український історик
Він писав нам нашу історію
і творив нам нашу історію.
(І. П. Крип’якевич)
29 вересня виповнюється 155 років від дня народження Михайла Грушевського – вченого світового рівня, видатного українського історика, громадського діяча, Голови Центральної Ради Української Народної Республіки (1917—1918). Його вплив на вітчизняну історію важко переоцінити, адже він не тільки писав, а й творив історію України. Під його керівництвом розроблялася Конституція УНР, прийнята 29 квітня 1918 року. Це одна з найпомітніших українських постатей ХХ століття.
Володіючи енциклопедичними науковими знаннями, здатністю всебічно аналізувати і в художній формі відтворювати історичні процеси, він яскраво виявив себе в багатьох галузях знань: історії, історіографії, соціології, археографії, літературознавстві, фольклористиці та ін.
Михайло Грушевський – автор понад двох тисяч наукових праць. Лише «Записок Наукового товариства ім. Шевченка» за його редакцією вийшло більше 100 томів. З нагоди ювілею цієї видатної постаті в залі абонементу організовано виставку-персоналію «Михайло Грушевський – політик, державотворець».
Виставка репрезентує книжкові видання із фондів бібліотеки, які вийшли друком за роки незалежності України. Користувачі можуть ознайомитися з науковою спадщиною та різноплановими виданнями про життя і наукову діяльність Михайла Грушевського.
Науково-творча спадщина Михайла Грушевського представлена на виставці, насамперед, багатотомними виданнями праць ученого. Зокрема, це:«Твори : у 50 т.» , фундаментальна «Історія України – Руси » (в 10 т. і 13 книгах), яку він писав 38 років (з 1895 по 1933 рік) і яка вважається найбільш цінною вершиною діяльності, головною працею життя Михайла Грушевського. Ще один великий науковий проект – багатотомна «Історія української літератури». Перші його томи були надруковані в 1923 році, останній, 6-й том, присвячений літературі 1-ї третини ХVІІ століття, лишився в рукописі і був надрукований тільки у 1995 році.
На превеликий жаль, середньостатистичний українець досить-таки мало знає про людину, портрет якої зображений на 50-гривневій купюрі. Та й написану ним «Історію України – Руси» подужає далеко не кожен український історик. В біографії цього великого українця, як ні в якій іншій, відображена вся складність і парадоксальність становлення української державності.
Запрошуємо до перегляду матеріалів виставки!