Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2023 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » Минуле бойківського краю мовою фотографії
06.10.2016

Минуле бойківського краю мовою фотографії

Хто не любить старі фотографії? Не просто старі, а дуже-дуже старі – чорно-білі і вже пожовклі, з нерівними краєчками, з часів молодості наших дідусів і бабусь? Перебирати їх – це все одно, що подорожувати в часі. Від них віє якоюсь загадковістю і водночас простотою. Чому старі фотографії притягують нас своїм теплом та щирістю? Мабуть, тому, що на них навіки завмерла мить чийогось життя… Мить, яка більше ніколи не повториться… Ніщо так живо не розповідає про епоху і країну, як старі фотографії!
В наш час, із сплеском інтересу до краєзнавства, до давньої фотографії в Україні з’явилося багато видань із зображеннями міст та містечок. Ми також маємо можливість зазирнути в минуле нашого бойківського краю завдяки багатолітній праці молодого дослідника рідного краю Юрія Фреїва.
Завдяки підтримці міської влади та спонсорів вийшла в світ книга «Долинський повіт на давніх світлинах», яка є першою спробою відобразити сторінки минулого Долинського повіту мовою фотографії. У рамках проекту «Творча світлиця» 5 жовтня в літературно-мистецькому залі бібліотеки відбулася презентація цього фотоальбому, що вийшов у київському видавництві «Український пріоритет».
Юрія Фреїва долиняни знають як художника, дизайнера. Він відомий своїми роботами у живописі та графіці, техніці вітражу… Його роботи зберігаються в Україні та за кордоном. У 2002 році Юрій закінчив Львівську академію мистецтв (факультет художнього скла) та отримав почесний диплом Академії мистецтв України на Всеукраїнській виставці випускників усіх мистецьких навчальних закладів. Далі працював у Києві в арт-студії «Я Дизайн» Павла Гудімова. З 2003 року до 2008-го – скульптором у Польщі.
Юрій Фреїв щорічно відвідує живописні пленери за кордоном, найчастіше у Польщі. Він автор вітражів та розписів готельно-відпочинкового комплексу «Софія» у Долині. Юрій Фреїв є автором прапора міста Долини.
Багато хто знає Юрія як художника-оформлювача книг. Пам’ятають його слухачі долинського радіо «Хвиля гір», де кілька років тому він вів музичну програму «Дежавю», присвячену ретро-музиці: мінімум слів, максимум якісної музики. Таких програм було 75.
А ще з дитинства Юрій захоплюється історією. Фотоальбом «Долинський повіт на давніх світлинах» – дивовижний результат цього захоплення. Книга видана. Поліграфія книги, оформлення – високої якості. Основні часові рамки альбому – 1885–1944 рр.
377 світлин, які зберігають пам’ять про важливі історичні події і дозволяють відчути дух тієї епохи. Але в цьому виданні фотографія – це не тільки свідок чи історичне джерело, а також форма художнього вираження.
Фотоколажний колорит альбому охоплює всі аспекти Долинщини того часу: пейзажі, загальні види та панорами місцевості, будинки, вулиці, сакральні споруди, значні та малозначимі події, прості люди…
Рецензію до книги написала відома львівська письменниця, краєзнавець, дослідниця іконографії, колекціонер, експерт Центру міської історії Центрально-Східної Європи Ірина Котлобулатова, в якій належно оцінила працю Юрія Фреїва. «Завдяки завзятості та наполегливості Юрія Фреїва, який зібрав воєдино цінний іконографічний матеріал з державних та приватних колекцій, читач має змогу побачити не тільки види Долини, Болехова, Рожнятова, але й рідкісні зображення містечок, сіл, характерних для регіону промислових підприємств. На поштівках та фотографіях оживає Бойківщина кінця ХІХ-початку ХХ ст.».
Для кращої орієнтації в матеріалах видання додаються покажчики (іменний, географічний та предметний).
Як історик-краєзнавець Юрій Фреїв відкривається читачеві у захоплюючому змістовному нарисі «З історії повіту».
Модератор зустрічі, провідний бібліограф з питань краєзнавства Оксана Андрєєва розповіла про життєвий і творчий шлях Юрія Фреїва, ознайомила присутніх з багатогранністю таланту молодого митця.
Сам автор фотоальбому розповів присутнім про те, коли і як виник задум такої книги, що стало поштовхом до краєзнавства, до історичної фотографії, скільки часу він йшов до своєї мети, а також заінтригував своїми проектами на майбутнє.
Далі до слова був запрошений міський голова Володимир Гаразд, який багато зробив для розвитку та збереження історичної пам’яті міста та за допомогою і сприяння якого ця книга побачила світ. Він поділився враженнями від книги та планами з відродження історичних пам’яток міста Долини, а також подарував цей фотоальбом спонсорам видання.
На презентації багато прозвучало теплих слів на адресу автора від журналіста та поета Ярослава Савчина, колекціонера Миколи Рудевича, краєзнавця, вчителя Дмитра Веселовського, вчителя історії Віктора Марчака.
Книга «Долинський повіт на давніх світлинах» помандрувала до людських душ і сердець. Вона вже є у Польщі, Львові, Києві, Закарпатті, Івано-Франківську. Вона є в нашій бібліотеці.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)