Каменяреві – 165
Цей рік особливий тим, що 27 серпня відзначаємо 165 річницю від дня народження поета, прозаїка, драматурга, визначного фольклориста, філософа, публіциста Івана Яковича Франка, однієї з найяскравіших постатей в українській історії.
Літературну діяльність розпочав у 12 років, а перший твір опублікував у 18. Навчався в Львівському, Чернівецькому і Віденському університетах. У 37 років захистив дисертацію і здобув ступінь доктора філософії Віденського університету, а в 50 став почесним доктором Харківського університету. Він один з небагатьох у світі авторів, який вільно писав трьома мовами — українською, польською і німецькою, а перекладав з 14 мов.
Іван Франко прожив неповних 60 років, а написав близько шести тисяч творів — літературних, публіцистичних, наукових. Його доробок — єдиного з українських письменників і вчених — видано в 50-ти томах.
Він був ніжним ліриком і відважним бунтівником, витонченим літературним майстром і вченим-енциклопедистом, першим з українських письменників, який заробляв на хліб літературною працею, а помер у страшній бідності. Його вірші «Каменярі», «Вічний революціонер» стали класикою за життя. Його п’єса «Украдене щастя» ось уже друге століття є окрасою репертуарів найкращих театрів України. Поема «Мойсей» своєю філософією захоплює тисячі дослідників-літературознавців, філософів, істориків. Понад сто років минуло відтоді, як писалися ці болючі рядки. Ріки крові, пролитої в боях за нашу волю і долю, щедро полили рідну землю, та очікуваного врожаю нам ще й досі не пощастило пожати.
Ім’я Івана Франка тісно пов’язане з Долинським районом (тепер Калуський район), особливо з історичним селом Лолином, де жила Ольга Рошкевич — перше поетове кохання, завдяки якому, як стверджують літературознавці, світ одержав високу лірику «Зів’яле листя».
До ювілею Каменяра бібліотека організувала книжкову виставку-інсталяцію «До невмирущих джерел творчості Івана Франка», на якій представлені видання автора та книги, присвячені постаті генія. А також Франкове слово звучало і з уст учасників літературної студії «Слово».
Доземний уклін великому Каменяреві за його титанічну працю у царині Слова, за те, що кликав до волі, вказував шляхи побудови незалежної Української держави!