Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2021 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » Іван Мазепа: погляд крізь століття
19.03.2019

Іван Мазепа: погляд крізь століття

20 березня Україна вшановуватиме пам’ять славетного гетьмана Івана Мазепи.
Мазепа є однією із найяскравіших та найсуперечливіших постатей української історії. Мало кому випала така цікава й непроста доля…
З нагоди відзначення 380-ї річниці від дня його народження, в залі абонементу оформлено книжкову виставку-персоналію «Іван Мазепа: погляд крізь століття».
Іван Мазепа – державний діяч і політик найвищого рівня, найвправніший дипломат тодішньої Європи, полководець. Різноманітна природна обдарованість поєднувалася в ньому з високою освіченістю. Він навчався в Києво-Могилянській академії і в Падуанському університеті, відвідав кілька європейських країн, міг порозумітися з багатьма співрозмовниками, оскільки володів вісьмома мовами. Історична ерудиція Івана Мазепи викликала захоплення тих державних і військових діячів, із якими він спілкувався. Він був знавцем літератури, власником найкращої в Україні великої і цінної бібліотеки з інкунабулами, старовинними рукописами, раритетними виданнями на багатьох мовах.
Із життєвим шляхом визначного українського гетьмана, непересічними людськими якостями великого Українця знайомлять книги, представлені у першому розділі виставки «Іван Мазепа – особистість».
Іван Мазепа одним із перших виплекав ідею самостійної незалежної України. Втіленню цієї ідеї він присвятив все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення українського народу від панування чужинців. У літературі, яка представлена у другому розділі виставки – «Іван Мазепа – політичний діяч, гетьман України», – описано його політичну програму, діяльність на посаді гетьмана як адміністратора, господарника, полководця. І. Мазепа був першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву впродовж майже 22 років. Цей період характеризувався економічним розвитком України-Гетьманщини, стабілізацією соціальної ситуації, піднесенням церковно-релігійного життя та культури.
Піднявшись кар’єрними сходами, Іван Мазепа багато уваги приділив саме розвитку освіти. Він був спонсором будівництва Києво-Могилянської академії та Чернігівського колегіуму. Був досить щедрим меценатом: будував та реставрував церкви, дарував храмам дорогоцінні речі, опікувався православними святинями за межами України. І все це – за власні кошти. Про цей напрямок діяльності – у третьому розділі, який має назву «Іван Мазепа – меценат».
Організатори виставки не забули й про ще одну важливу складову постаті Івана Мазепи – її інтерпретацію в українській та світовій художній літературі. Четвертий розділ – «Іван Мазепа – митець та літературний герой». Не всі і не завжди вважали його «підлим зрадником». Чого приховувати, такі генії, як Віктор Гюґо, Ференц Ліст, Джордж Ґордон Байрон, Юліуш Словацький аби кому не стали б присвячувати свої твори! Водночас, Мазепа сам був поетом, у поезії якого найсильнішими були патріотичні мотиви, уболівання за долю України.
Хто він, Іван Мазепа? Яка роль його в історії українського народу? Він зрадник чи мудрий керманич?
Кожен із вас може скласти власну думку про цю особистість, скориставшись фондами нашої бібліотеки.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)