Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2023 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » Долина у літературному турне Братів Капранових
12.12.2016

Долина у літературному турне Братів Капранових

У суботу, 10 грудня, бібліотека приймала шанованих гостей, найвідоміших близнюків України – Віталія та Дмитра Капранових. Українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі, барди, а відтепер і мандрівні кобзарі – у таких іпостасях знають цей дует українці. В рамках свого творчого експерименту вони об’їхали чималу кількість великих та малих міст України, щоб поспілкуватися із читачами своїх книжок. Долина стала завершальною у цьому тижневому турі.
Літературно-мистецький зал бібліотеки був переповнений, адже бажаючих зустрітися з авторами у нашому місті виявилось чимало. Це були вчителі, бібліотекарі, творча молодь, громадські активісти, представники мас-медіа і просто користувачі нашої бібліотеки.
Уже з перших хвилин спілкування брати Капранови міцно прикували до себе увагу присутніх своєю неймовірно цікавою розповіддю. А розповідь їхня мала досить оригінальну форму – один підхоплює монолог іншого, що для слухачів було зовсім по-новому.
Новий витвір співпраці братів – роман “Забудь-річка”. Саме про нього здебільшого йшлося на презентації. Розповідаючи історію написання твору, письменники згадали своїх дідів: один із них воював під час Другої світової війни в Червоній армії та був героєм за радянської епохи, а інший був, як називали в сталінський період, «ворогом народу» і завдяки ст. 58 відбував покарання у таборах. Часи змінилися, ідеологічні напрямки теж. З настанням епохи незалежності їх дідусі обмінялися ролями: один перестав бути вигнанцем, а інший – взірцем, але поваги до рідних дідів у братів не поменшало. Розібралися в подіях тих років і, водночас, написали художній твір: п’ятсот сторінок на трьох Степанів Шагут або як ми загубили власне коріння.
Назва роману походить від старого язичницького символу – Забудь-річки. Через неї, за віруваннями наших предків, перелітали душі в народження чи в смерть та втрачали всі спомини про попереднє життя. Саме така Забудь-річка протікає між поколіннями українців, що не знають про своє коріння, бо за Союзу про це не прийнято було розповідати.
Над романом родинний тандем письменників працював рівно чотири роки, доклавши до цього чимало зусиль. Загалом, у «Забудь-річці» – дві сюжетні лінії, що охоплюють події минувшини (1939-1943) і сучасності (2010-2014). Аби дотриматися у творі правильного балансу історичної правди і правди фактів брати перечитали сотні сторінок мемуарів зі спогадами очевидців та учасників Другої світової війни, досліджували власний родовід, історичні документи, спілкувались з багатьма спеціалістами різних галузей, особисто відвідували місця, де розгортаються описані ними події. І все заради того, аби написати насправді невигаданий роман, адже головна мета, яку ставили перед собою, – історична достовірність. Саме тому приділяли увагу найменшим деталям, до прикладу, описуючи військову форму підрозділу СС «Галичина», вони дізнались, що на відміну від німців, які носили штани на лямках, ці військові, попри суворі покарання, лямки переробляли на пояси. І таких деталей, з яких, наче з пазлів, складається загальна картина, безліч.
Втім, не обійшлося і без любовної лінії. Віталій і Дмитро жартували, що без кохання цю книгу не читатимуть жінки, а це великий мінус в аудиторії.
Під час заходу автори жартома пояснили долинянам, що це серйозний роман (а саме так вони охарактеризували свою «Забудь-річку») і відрізняється він від несерйозного передусім закладкою у книзі.
Прочитати їхню книгу треба!.. бо вона фактично про кожного українця.
Далі гості представили «Щоденник моєї секретарки», що вийшов у світ 2011 року. Тут Капранови досліджують феномен українців, які не вірять у власні сили, але дружно виходять на Майдани. Герой твору – бізнесмен, якого «донєцкіє» довели й він став учасником Революції. За ідею твору автори вдячні своїй секретарці, яка в службовому журналі вела щоденник із роздумами про події з власного життя. І, використавши з нього думку про добро й зло, ввели у твір героїню, яка є тим дзвіночком, камертоном, нагадуючи бізнесмену, що є добре, а що ні. А ще Капранови включили в книгу особисті спогади з часів, коли «крутилися» серед депутатів, спортсменів та бізнесменів. І, прочитавши цей твір, дехто впізнав себе серед персонажів і перестав вітатися з авторами. Отже, правда зачепила…
Наступна книга – історична – «Мальована історія Незалежності України». З’явилася вона на світ завдяки «випадку». Син одного з братів вирішив здавати ЗНО з історії. Але ж як запам’ятати всю інформацію про князів, гетьманів і події тих часів? Тож звернувся за допомогою до дорослих і через деякий час світ побачила дуже компактна книжка з розповідями доступною мовою про історію від Трипілля до наших часів, з ілюстраціями та коміксами, цікавими сучасній молоді, історичними фактами на фото та мапах з простим та зрозумілим текстом. Зі сторінок цієї праці видно, що державність України дійсно має тисячолітню історію. Твір рецензували спеціалісти-історики. Добрим словом Капранови згадали Левка Лук’яненка, котрий був їхнім консультантом при виданні “Мальованої історії незалежності України”.
Письменники подарували для користувачів бібліотеки та презентували присутнім ще й збірку «Я like Україну», яка вийшла до 25-річчя Незалежності. У неї ввійшли твори сучасних українських письменників, у тому числі й тих, хто воював і поклав життя за рідний край на сході України.
Привезли з собою і «Кобзар-2000», що перевидавався вже 7 разів. Сучасні кобзарі, на думку Капранових, – це письменники, які несуть людям зерна української культури своїми книгами. Високобюджетні твори, такі як, наприклад, про Гаррі Поттера, нині відомі в усьому світі, але це не значить, що якщо існує світова література, то не має бути української чи її мають менше любити та читати. Ця книжка – містичний зріз сучасної України. Містика в нашого народу – це вічна категорія, що передавалася поколіннями й існує досі.
Поділилися брати Капранови й думками про роль бібліотек і ту ситуацію в галузі культури, до якої може призвести децентралізація. Розповіли про свій закон – закон братів Капранових, виведений ними під час виборів 2005 року: чим менше бібліотек в області, тим більше голосів за Януковича. І за такою таблицею найменше бібліотек у Донецькій, Луганській областях та в Криму. Чи потрібно ще щось до цього додати? Книга – це зброя, а люди, які її читають, – це еліта, яка береже мир у державі. Як бачимо, війна і танки прийшли туди, де немає бібліотек або їх дуже мало.
Привітні, відверті та щирі, з неперевершеним почуттям гумору брати Капранови радо відповіли на запитання присутніх, що стосувалися творчості, цікавих моментів із життя, поглядів, традицій святкування в їхніх родинах, історії та подій в державі, психології, в т.ч. політичної, українців.
Щирі привітання та слова вдячності братам Капрановим висловили міський голова Володимир Гаразд, начальник відділу культури РДА Володимир Гібчинський, директор бібліотеки Людмила Фреїв та ведуча зустрічі Валентина Любенко. Побажали письменникам здоров’я, нових книг, сповнених світлої енергії, радості та натхнення і вручили в подарунок книги (а що може бути ще кращим подарунком!), що стосуються історії нашого міста та району.
Наприкінці відбулися традиційні для презентацій книг автограф- (бажаючі мали змогу отримати автографи не тільки для себе, а й для своїх дітей та онуків) та фотосесія.
Тема книги «Забудь-річка» не залишила присутніх байдужими. Учасники заходу активно купували не тільки цей роман, а й інші книги. Тих, хто не зміг прийти на презентацію чи придбати собі «Забудь-річку» – запрошуємо завітати до бібліотеки, адже презентована книга Братів Капранових увійшла до переліку книг, які надійдуть до бібліотек області за Державною програмою.
А ще міський голова Володимир Гаразд закупив 50 примірників “Мальованої історії Незалежності України” Братів Капранових, щоб цю книжку отримала кожна школа та бібліотека.
Дві години спілкування пролетіли як одна мить. Позитивні емоції та чудовий настрій – це те, що подарували нам гості.
А пізніше, за горнятком кави, брати Капранови продемонстрували ще один свій талант – талант музикантів і виконавців, ознайомивши зі своїм кобза-репом. На згадку про Долину та цю зустріч вони отримали в подарунок від мера сопілку.
Ми щиро вдячні братам Капрановим за радість спілкування і з нетерпінням будемо чекати нових книг та наступних зустрічей!

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)