Буковинський Кобзар: Юрій Федькович
Юрій Федькович (Осип Домінік Гординський де Федькович) народився у мальовничому с. Сторонець-Путилів (тепер м. Путилів) на Буковині, в родині опольщеного шляхтича. Мати походила з сім’ї священника. Ім’я Юрій отримав у зрілому віці, прийнявши православ’я.
Цікаві факти з життя письменника.
- Найбільше у світі любив і поважав матір та старшу сестру Марію, бо Федькович-старший покинув сім’ю. Мати передала синові любов до української мови, а сестра Марія – до казок, пісень, історичних переказів.
- Вчився у Чернівецькій німецькій реальній школі. Починав писати німецькою мовою, але згодом перейшов на українську.
- Понад 10 років прослужив у війську. Повернувся звідти із підірваним здоров’ям. По звільненні працював у рідному містечку (війтом, шкільним інспектором). Ю. Федькович намагався захищати простий люд, поширював освіту, виступав за навчання рідною мовою та написав «Буквар для господарських діток на Буковині», за що мав велику повагу і любов від селян.
- Надзвичайно плідним у житті Ю. Федьковича був львівський період (1872 – 1873). У Львові працював редактором видавництва «Просвіти», у театрі «Руська бесіда».
- Письменник залишив по собі чималу літературну спадщину. Він автор багатьох романтичних балад, поетичних збірок, писав оповідання, драми, дитячі твори. Найвідоміші роботи: «Дикі думи», «Святий вечір», «Нива», «Довбуш», «Дезертир» та ін. За заслуги на літературному полі обраний почесним членом НТШ.
- У важкий період свого життя залишив літературну діяльність і тільки через 9 років (1885) прийшов на роботу редактором газети «Буковина».
- Помер 11 січня 1888 р. у Чернівцях, де й похований. На його честь названий Чернівецький національний університет, чимало вулиць в українських містах мають ім’я Ю. Федьковича.
До ювілею письменника в залі абонементу бібліотеки експонується книжкова виставка-присвята «Буковинський Кобзар», на якій представлені твори Ю. Федьковича, книги та публікації в пресі про його життя та творчість. Вірші, пісні, поеми митця і сьогодні тішать читача своїм народним духом та багатством розмаїтого українського слова. Запрошуємо до читання!