Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Пам'ятаймо всіх поіменно
(герої Долинщини: 2014-…)

Знаменні дати 2024 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » Антін Стефанишин: багнетом і пером
25.05.2022

Антін Стефанишин: багнетом і пером

Прикарпатське місто Долина подарувало світові багатьох визначних постатей нашої історії, серед них – письменника Антона Стефанишина, який писав під псевдонімом Антін Вартовий. Ще 30 літ тому його ім’я для багатьох було невідоме, вірніше десятиліттями забуте і повернуте долинській землі багаторічним в’язнем радянських концтаборів, учнем Антона Стефанишина, уродженцем с.Раків Петром Лаврівим. Тож хто він, воїн Антон Стефанишин і письменник Антін Вартовий,чиє 125-річчя від дня народження ми відзначатимемо цьогоріч?
Народився 27 травня 1897 року у місті Долині, де успішно закінчив початкову школу та поступив у гімназію. Після здобуття наук він повернувся додому та продовжив вчителювати в місцевій початковій школі товариства «Рідна школа».
З початку 1918 року Антін Стефанишин вступив у ряди УСС, брав участь у творенні УГА, перебув цілу кампанію УГА на Великій Україні, пізніше вступив в ряди  армії УНР, брав участь у боях. З 1920 року член УВО (Української Військової Організації), а саме її найрадикальнішої й найконспіративнішої частини «Летючої бригади» – спеціального підрозділу, бойовий референт Долинської повітової команди УВО, кур’єр УВО. Двічі, у 1922 та 1925 роках, був заарештований після численних акцій. Групу було розкрито і А.Стефанишина засуджено (як і більшість його побратимів). На початку 1930-х років він відходить від активної діяльності в УВО та вступає у партію «Фронт національної єдності».
Після війни з дружиною Теодозією Мельничук емігрував у США (Чикаго), там продовжував свою громадську проукраїнську діяльність та писав книжки. Помер 18 січня 1972 року.
Як письменник, реалізовував себе, пишучи вірші, повісті, новели. Більша частина його творчої спадщини втрачена під час війни.
Найкращий твір А.Вартового – п’єса «У сумерках віків», про заснування міста Долина в дохристиянські часи, була надрукована у видавництві «Українська культура» в 1936 році. Долиняни мали можливість прочитати її лише в машинописному варіанті, який на початку 90-х років бібліотеці подарував Петро Лаврів. Перше з часів незалежності України видання історичної драми «У сумерках віків» вийшло у 2016 році за  ініціативи й безпосереднього сприяння міського голови Долини світлої пам’яті Володимира Гаразда. Ілюстрації – члена НСПУ, долинської поетеси Надії Дички, упорядник та редактор видання – член НСЖУ, письменниця Галина Максимів. Прем’єра вистави за п’єсою «У сумерках віків» з великим успіхом пройшла ще у 2008 році у виконанні Долинського народного театру та Дитячого християнського театру «Над часом» під керівництвом режисера Надії Костьович (Пелехан).
У секторі краєзнавства та національного відродження центральної публічної бібліотеки розгорнуто книжкову виставку-персоналію «Антін Стефанишин: багнетом і пером». Більше інформації також можна почерпнути з інформаційно-бібліографічного досьє «Антін Стефанишин – воїн і поет» – про борця за незалежність України, талановитого сина долинської землі, якому рішенням міської ради від 13.07.2015 року №2089-64/2015 присвоєно звання Почесного громадянина міста Долини (посмертно).
Запрошуємо до читання!

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)