Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська міська рада - офіційний сайт Центр надання адміністративних послуг Долинської міської ради
Відділ інвестицій і туризму Долинської міської ради Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів
Василіянський монастир на Ясній Горі в Гошеві Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Пам'ятаймо всіх поіменно
(герої Долинщини: 2014-…)

Знаменні дати 2024 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Фонд документів » Книги краєзнавчої тематики » Етнографія. Звичаї. Традиції. Фольклор

Етнографія. Звичаї. Традиції. Фольклор

Боян-Гладка С. Календарні свята Східної Бойківщини / Світлана Боян-Гладка. – Брошнів-Осада : Таля, 2021. – 48 с.
Мета дослідження – виявити динаміку вшанування народних і християнських свят на Бойківщині, з’ясувати її історичні передумови та культурні вектори подальшої еволюції. Національні свята, традиції, звичаї – своєрідне сховище нашого генофонду. Тому їх треба уважно вивчати і якнайшвидше відновлювати, бо саме вони мають стати основою, ґрунтом нашого відродження і послужать духовній розбудові незалежної України.
Гойсак В. Мовна картина світу, відображена
в народних колядках з Лемківщини [Текст] / Вікторія Гойсак. – Горлиці : Kwadrat, 2010. – 288 с.

Книга, яку пропонуємо читачеві, є публікацією кандидатської дисертації, захищеної у грудні 2009 року в Ягеллонському університеті. Автор книги, долинянка Вікторія Гойсак (Черненко), розкриває символічний світ лемківських народних колядок, які досі збереглися в пам’яті лише найстаршого покоління.
Душа Прикарпаття у кожній людині [Електронний ресурс] : народний аматорський фольклорний колектив «Лолиняночка» / газета «Добра справа»; радіо «Хвиля гір»; проект реалізовано за підтримки Анатолія Диріва. – Долина, 2012. – 1 електрон. опт. диск (СD-R) : звук (80 хв.), цифр., стерео; 12 см.
Цей аудіодиск – перша ластівка проекту «Душа Прикарпаття – у кожній оселі» на теренах Долинського району. Мета проекту – зберегти нашу самобутність, наш , нашу історію для нащадків. Аматорський фольклорний колектив «Лолиняночка» с. Лолин не залишає байдужими нікого, він вже відомий у різних куточках України. В репертуарі колективу старовинні пісні, колядки, веснянки. Талановиті учасники ансамблю відтворили обряд вінкоплетіння лолинсько-бойківського весілля.

Коломийчук О. Календарна обрядовість українців Бойківщини : осінньо-зимовий цикл (кінець ХІХ – 30-ті рр. ХХ ст.) : [монографія] / Олександр Коломийчук. – Івано-Франківськ : Симфонія форте, 2022. – 376 с. : іл.
Монографія написана на основі широкого кола праць вітчизняної та європейської етнології, результатів польових досліджень автора, даних із українських та польських архівів, опублікованих джерел і мемуарів.
Дисертаційне дослідження присвячене аналізу осінньо-зимових календарних звичаїв та обрядів бойків у другій половині XIX–на початку XXI ст. Визначено народну традицію відліку осінньої пори у святково-обрядовому календарі українців Бойківщини. Простежено функції і мотиваційне наповнення осінніх календарних звичаїв та обрядів етнографічної групи. Досліджено семантику та основні ідейно-змістові форми грудневої зимової обрядовості бойків. Охарактеризовано світотворчий зміст ритуалістики Святого вечора, Різдва та Нового року за старим стилем. Виокремлено та проаналізовано апотропеїчні мотиви у відзначенні другого Святого вечора, свят Водохреща та Стрітення на Бойківщині.

Лозінська М.Д. Співаночки мого краю: Коломийки, укр. нар. пісні. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2006. – 184 с.
До фольклорного збірника збирача української усної народної поетичної творчості Марії Лозінської увійшли як відомі, так і цілком автентичні зразки пісенного скарбу Прикарпатського краю. Прикарпаття – співучий край. Тут коломийки люблять усі; співають і складають. Любов до фольклору, до пісні спонукала автора до подорожей по селах Долинського району, щоб записати і зберегти народний скарб. Коломийки почала записувати ще в шкільні роки. Збірник вміщує 1250 коломийок, народні пісні про кохання, співаночки про родинне життя, колискові та жартівливі козацькі, рекрутські та солдатські пісні.
Книга стане у пригоді дослідникам фольклору, викладачам, студентам та учням під час занять з українознавства, поціновувачам автентичної пісенної спадщини Прикарпаття.
Райнфус Р. Матеріали для вивчення матеріальної культури бойків / Роман Райнфус ; пер. з пол. Наталі Кляшторної. – Львів : Колір ПРО, 2020. – 80 с. : іл.
Розвідка польського етнографа Романа Райнфуса «Матеріали для вивчення матеріальної культури бойків», опублікована ще 1939 року, засвідчила живучість низки традиційних явищ матеріальної культури у бойківських селах. Спираючись на публікації попередників, автор використовує матеріали власних польових досліджень, які у 1930-х рр. він провів у всіх частинах галицької Бойківщини. Роман Райнфус характеризує такі аспекти матеріальної культури бойків, як будівництво, інтер’єр, землеробська техніка, тваринництво і полонинське вівчарство, харчування і одяг. На основі зібраного матеріалу дослідник зауважує типові риси бойківського господарювання, будівництва та одягової культури, а також визначає ареал розселення бойків, бойківсько-гуцульське та бойківсько-лемківське пограниччя.
Видання буде корисним для істориків, етнографів, краєзнавців та усіх шанувальників традиційної культури.
«Терени Східної Бойківщини. Хто такі бойки?» : матеріали регіон. наук.-практ. конф., 27 серп. 2021 р., Долина / Долин. міська рада, Прикарпат нац. ун-т ім. В. Стефаника, Долин. краєзн. музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів. – Долина ; Брошнів : Таля, 2022. – 84 с.
Ця книга – це підсумок регіональної науково-практичної конференції, яка проходила в Долині в краєзнавчому музеї «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів. Праці авторів цього збірника розкривають у своїх дослідженнях звичаї, традиції, історію, архітектуру, сакральне мистецтво, узагальнені знання бойківського краю і спрямовані на те, щоб ці факти і дослідження стали відомі якомога ширшій аудиторії.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)