Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська районна рада Долинська міська рада - офіційний сайт Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів Все про бойків
Благодійний фонд громади м. Долина Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах
ДУБРОВА. Сайт маленького села на Прикарпатті


ВідвідуванняАктуально

    
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2019 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » ЗУНР – провісниця держави Україна
31.10.2018

ЗУНР – провісниця держави Україна

«…Листопад – це той рушій, який штовхнув уперед лави відомих і невідомих борців за українську державність».
(Бачинська Б. «Свобода», 1 листопада 1957 р.)

У цьому році ми відзначаємо одну з найбільших подій української історії – 100-річчя створення на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 р. частини Українських Січових Стрільців, очолювані сотником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у Львові, над ратушею якого замайорів синьо-жовтий прапор.
9 листопада 1918 р. УНРада утворила свій тимчасовий виконавчий орган, який 13 листопада був перетворений на уряд – Державний Секретаріат ЗУНР-ЗОУНР. Того ж дня на сесії Української Національної Ради було прийнято «Основний тимчасовий закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-Угорської монархії», яким проголосила створення ЗУНР.
Саме тим доленосним подіям у нашій бібліотеці 30 жовтня був присвячений День краєзнавства, який підготувала завідувач сектору краєзнавства Ганна Юсип. В рамках дня відбулися такі заходи:

  • книжкова виставка «ЗУНР – провісниця держави Україна», організована в секторі краєзнавства, надасть можливість, насамперед, молодому поколінню дізнатися про історію утворення ЗУНР;
  • факт-інформина «ЗУНР: крізь призму часу» дала відповідь на такі питання: причини та перебіг українсько-польської війни, визначене історичне значення Акту злуки УНР та ЗУНР.

У всіх повітових містах Західної України народ взяв владу у свої руки. Пожвавилось політичне життя і в Долині.
2 листопада 1918 року в Долинському повіті була встановлена влада ЗУНР, яка проіснувала 7 місяців – до 25 травня 1919 року. В урядах було призначено своїх комісарів. Старостою став адвокат Северин Данилович. Посаду міського комісара Долини обіймав Михайло Пачовський. А також не менш важливу посаду займав уродженець Долини Іван Левинський. 10 листопада 1918 р. він був призначений послом ЗУНР до Швейцарії. Про ці визначні особистості – у перегляді слайд-оповіді «Творці Листопадового зриву на Долинщині».
Переглянувши відеоролик «Західноукраїнська Народна Республіка», присутні поглибили знання про історію проголошення ЗУНРу, Листопадового зриву 1 листопада 1918 р. та причини втрати незалежності у 1918-1920 роках.
Бібліографічний огляд «Століття перемог і поразок», який підготувала провідний бібліограф Оксана Андрєєва, завершив насичений заходами день.
Минають роки… 1-ше листопада 1918 року належить історії. Пролинуть ще десятки літ, і тільки сивоголові старці будуть розповідати внукам про найкращий день в історії Галичини, про день, коли над вежами города-князя Львова замайоріли синьо-жовті прапори.

Живи та міцній, Українська Державо! –
Вмирали у битвах мільйони борців,
Щоб стяг синьо-жовтий піднявсь величаво
Й над Києвом стольним віки майорів.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)