Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська районна рада Долинська міська рада - офіційний сайт Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів Все про бойків
Благодійний фонд громади м. Долина Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах
ДУБРОВА. Сайт маленького села на Прикарпатті


ВідвідуванняАктуально

    
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2019 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Новини » Та велика історична мить
02.11.2016

Та велика історична мить

За вже усталеною традицією, як і кожного попереднього року, у літературно-мистецькому залі бібліотеки в рамках відзначення 98-ої річниці з дня проголошення Західноукраїнської Народної Республіки відбувся захід «ЗУНР – перші кроки державотворення», який на цей раз пройшов у формі інформаційної дискусії.
Захід відбувся за участі заступника голови районної державної адміністрації Михайла Дидяка, керуючого справами районної ради Зеновія Мандрика, начальника відділу культури районної державної адміністрації Володимира Гібчинського, представників громадських організацій, вчителів та учнівської молоді району.
Розпочав зустріч почесний голова районної організації ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка, член Національної спілки краєзнавців України Степан Янковський. У своєму виступі він наголосив, що ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка у боротьбі українського народу за незалежність, за створення вільної демократичної держави та звернувся до присутньої в залі учнівської молоді гідно шанувати пам’ять про полеглих у нерівних боях на фронтах національно-визвольної Голгофи Січового Стрілецтва, бійців Української Галицької Армії та лицарів Листопадового чину.
Тему ролі Січового стрілецтва в розбудові ЗУНР продовжив вчитель історії Долинської гімназії №1 Віктор Марчак. Він розповів про історичні передумови утворення Західноукраїнської Народної Республіки. В своєму виступі наголосив, що Долина була однією з перших після Львова, де 1 листопада замайорів синьо-жовтий прапор.
Віктор Марчак також зауважив, що, незважаючи на запеклу війну, яку нав’язали західноукраїнській державі, їй вдалося забезпечувати на своїй території стабільність і порядок. На відміну від східноукраїнських урядів, ЗУНР незабаром уже мала місцеві органи управління.
До важливих законодавчих актів ЗУНР належали гарантії нових виборчих прав усім громадянам держави.
В умовах воєнної розрухи уряд особливу увагу приділяв подоланню глибокої кризи економіки. Активно відбудовувався залізничний транспорт. Було введено власну валюту – гривню, розпочато перебудову системи народної освіти. Усе це засвідчує демократичний характер уряду ЗУНР. На відміну від східних українців, галичани швидко створили регулярну армію (УГА) та жандармерію. Загальна мобілізація дала свої результати й восени 1918 р. в армії налічувалося понад 40 тис. боєздатних осіб.
Учасники зустрічі поділились думками про історичні події, які стали фундаментом для сучасної української державності. Всі виступаючі проводили паралелі із подіями, що відбуваються в Україні сьогодні, коли у державі триває неоголошена війна за її незалежність і територіальну цілісність та відзначили важливість подій Листопадового чину в процесі становлення української державності та здатність українського суспільства сформувати чіткі націєтворчі орієнтири для утвердження здобутих державницьких позицій у майбутньому. Саме в цьому був переконаний видатний український історик, професор Ярослав Дашкевич, який наголошував, що доля Західноукраїнської Народної Республіки «вчить нас багато і досвід тієї доби не сміє загубитися в сучасному хаосі».
Також присутні мали можливість оглянути підготовлену тематичну книжкову виставку «Та велика історична мить».

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)