Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська районна рада Долинська міська рада - офіційний сайт Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів Все про бойків
Благодійний фонд громади м. Долина Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах
ДУБРОВА. Сайт маленького села на Прикарпатті


ВідвідуванняАктуально

    
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2019 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Історія населених пунктів

Борис М. Долинщина: Фотоальбом. – Долина, 2003. – 130 с.: іл.
Міжнародному фольклорному фестивалю “Бойківська ватра”, який проходив в Долині 5-7 вересня 2003 р. приурочено вихід у світ фотоальбома М.Бориса “Долинщина”. Це цікава фоторозповідь про Долинський район – чарівний і мальовничий куточок Бойківщини.
Борис М. Вигода: Ілюстр. істор. нарис. – Долина, 2004. – 76 с.: фотоіл.
Ілюстрований історичний нарис “Вигода” є продовженням серії “Міста і села Долинщини”. У книзі використані історичні матеріали, зібрані Романом Козієм, Михайлом Крупчиним, використані старовинні фотографії із власних колекцій Вольфрама Венделіна (Австрія), Івана Гутака, Олени Дудини. Видання книги присвячується 120-річчю селища.
Борис М. Під покровом Богородиці. Гошів : ілюстр. іст. нарис / Михайло Борис. – Брошнів : Таля, 2012. – 288 с. : іл.
Про монастир на Ясній Горі вже написано багато, але про історію села Гошів, про його мешканців, про їх звичаї та обряди вперше широко написано в новій книзі Михайла Бориса «Під покровом Богородиці. Гошів». Герої книги – це і церковні, і громадсько-політичні діячі, і освітяни та лікарі, і учасники національно-визвольних змагань, і прості трудівники. Автор книги, уродженець с. Гошів, впродовж багатьох років збирав матеріали в архівах, записував спогади довгожителів, розшукував в сімейних фотоальбомах старі і цікаві фотографії, спілкувався з діаспорою. Це видання є ще однією із сторінок безцінної енциклопедії нашого краю.
Борис М. Скарби землі долинської [Текст] : нариси з історії Долини / Михайло Борис. – Брошнів : Таля, 2009. – 180 с. : іл.
Сіль і нафта, що знаходяться в надрах Долинщини, причетні до заснування старого міста і розвою нинішньої Долини. В своїй книзі автор зафіксував етапи зародження, розвитку і занепаду цих важливих для міста галузей народного господарства. У нарисі «Дар сивого потоку» автор відтворив основні віхи солеваріння в Долині. В другому нарисі «Чорне золото Долинщини» йдеться про інший скарб долинської землі – нафту і газ, поклади яких виявлені ще в кінці XIX ст., а промислове видобування розгорнулося після Другої світової війни.
Брик І. Свіча життя: Спомин від свідомих літ по мій похилий вік сімдесятиріччя… – Стрий: Щедрик, 2006. – 316 с.: іл.
“Свіча життя…”  –  це авторський рукопис Івана Васильовича Брика, який на протязі 1926-1943 рр. дякував в с. Велдіж (тепер с. Шевченкове Долинського району). Книга складається з трьох частин і є високохудожньою працею про культуру і історію не тільки села Велдіж, але й Стрийщини. Детально описано звірства в лагерях смерті Освєнцім-Маунтхаузен-Гузен, звідкіля чудом автор вирвався живим.
Трилогія ілюстрована великою кількістю історичних рідкісних фотографій. Ця прекрасна праця – неоціненний скарб для краєзнавців, етнографів, вчителів.
Бугрій С. Вільне королівське місто Долина: Фотоальбом / Текст Р. Кос. – Дрогобич: Посвіт, 2007. – 96 с.: іл.
Ілюстрований історичний нарис “Вільне королівське місто Долина” є черговим запрошенням здійснити мандрівку Долиною. Кожен, хто розгорне цей фотоальбом, втішиться красою Прикарпатського міста, побачить пам’ятки історії, культури, духовності, пам’ятні місця, де народилися і пішли в світ знамениті і значні історичні постаті. Видання буде корисне не тільки місцевим поцінувачам краєзнавства, а також гостям мальовничого і багатого на історію куточка Прикарпаття.
Бугрій С. Долинщина : фотоальбом / Світлана Бугрій; текст Ростислав Кос; [пер. на англ. Христини Лисейко]. – Дрогобич : Посвіт, 2011. – 96 с.
«Долинщина» – це вже другий фотоальбом Світлани Бугрій. У світлинах перед нами постає у неповторній величі минуле і сьогодення долинської землі, визначні пам’ятки архітектури та культури, дивовижні краєвиди, унікальні витвори Бойківщини, багатство і колорит звичаїв і обрядів нашого краю.
Гачка І. Тут витав у мріях молодий Франко. З історії Лолина. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2006. – 604 с.: іл.
Щоб живі джерела в пустині безпам’ятства, байдужості не замело пісками, народжуються ті, хто має їх розкопати.
Не один рік Іван Гачка, автор цієї книги, збирав матеріали в архівах, записував спогади від старожилів. Сторінки історії України, події світових воєн – все це органічно поєднано з долею невеликого села, що на Долинщині, з його людьми, які мають глибокий корінь свого роду і вміють берегти родинне вогнище, традиції, одвічний потяг до прекрасного.
У книзі велику увагу приділено перебуванню Івана Франка в Лолині, драмі кохання поета і дочки лолинського священика Михайла Рошкевича, його сумному фіналу – весіллю Ольги та Володимира Озаркевича.
В книзі подано біографії роду священиків М. Рошкевича, Й. Охримовича, А. Лукомського, Т. Депутата та інших. Багато сторінок присвячено вчителям, просвітянам, які свою доброчинну діяльність, мудрість поклали на вівтар України. Окремим розділом подано біографію Степана Фрасуляка, командира УПА (майор “Хмель”).
Автор вживає архаїзми, діалектизми, від чого мова книги стає більш колоритною, живою.
Книга розрахована на широке коло читачів.
Гук В. Церківна і Станківці: Істор.-етнограф. нарис. – Івано-Франківськ, 2004. – 640 с.: фотоіл.
Той, хто візьме в руки цю книгу, перегорне сторінки літопису Церківни і Станківців Долинського району, назавжди збереже в душі небайдужість до історії населених пунктів Прикарпаття. Автор книги – довголітній учитель і подвижник українського національного відродження. В книзі зібрано багато матеріалу як з друкованої літератури, так і спогадів старожилів та воїнів УПА. Автор був живим свідком історичних процесів, які відбувалися у його рідному селі, а тому ця праця стане достовірною пам’яткою нашої історії.
З історії Долини [Текст] : збірник історико-краєзнавчих статей. – Вип. 1 / гол. ред. М. Паньків; Долинський краєзнавчий музей “Бойківщина” Тетяни і Омеляна Антоновичів; Долинська міська рада. – Долина : [б.в.], 2009. – 244 с.
Даний збірник – це перша спроба для підготовки більш повної праці про старовинне, з тисячолітньою історією місто, його людей, які творять і примножують добру славу Долини.
Кожен із авторів публікацій порушує важливі питання духовності, культури, освіти, господарсько-економічного розвитку міста.
З історії Долини [Текст] : зб. іст.-краєзн. ст. – Вип. 2 / [ред. кол. : М. М. Романюк (голова), Т. Л. Сенів, В. С. Гаразд та ін.]; Долинська міська рада, Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина». – Долина : п.п. Петричук О. П., 2010. – 222 с. : іл.
На сторінках чергового збірника «З історії Долини» досліджено маловідомі сторінки історії міста Долини, а саме: місцевого самоврядування, сакрального образотворчого мистецтва, долинських церков, капличок, пам’ятних хрестів та статуй, та сучасність духової музики та хорового мистецтва. Допитливий читач знайде багато цікавого матеріалу про визначних людей нашого міста, про розвиток освіти, спорту та промисловості Долини.
З історії Долини [Текст] : зб. історико-краєзн. ст. – Вип. 3 / Долинська міська рада; Долинський краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів; [редкол. : М. М. Романюк (голова) та ін.]. – Долина, 2011. – 260 с.
У третьому випуску збірника досліджено маловідомі сторінки історії м. Долини, проаналізовано особливості функціонування товариств «Сокіл», «Луг», «Січ» та Союзу Українок. В збірнику також вміщено статтю про славний рід Антоновичів, висвітлено життя та діяльність визначних долинян: мікробіолога, доктора хімічних наук Ігоря Дубея та професора, хірурга-отоларинголога Василя Поповича.
З історії Долини : зб. іст.-краєзн. ст. / ред. кол. : Романюк М. М., Сенів Т. Л., Гаразд В. С. та ін.; Долин. міська рада, Долин. краєзн. музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів. – Долина, 2012. – Вип. 4. – 234 с.
У четвертому випуску збірника досліджено маловідомі сторінки історії товариства «Просвіта» та «Селянської бурси» (гуртожитку для сільських дітей у м. Долині, які навчалися в долинських школах), проаналізовано особливості функціонування Української приватної гімназії ім. Маркіяна Шашкевича та Українського педагогічного товариства. Висвітлено життя і творчість визначних долинян: голлівудського актора Лео Моріса Райса (Ліонеля Роуса) та диригента, організатора мистецьких колективів на Долинщині, заслуженого працівника культури України Юрія Соловія. Цікавою є розвідка про розвиток фотографії в Долині.
З історії Долини : зб. іст.-краєзн. ст. – Вип. 5 / [ред. кол. : Романюк М. М., Сенів Т. Л., Гаразд В. С. та ін.; Долин. міська рада, Долин. краєзн. музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів]. – Долина : Петричук О. П., 2012. – 274 с.
У п’ятому випуску збірника досліджено маловідомі сторінки м. Долини, проаналізовано особливості функціонування навчальних закладів (учительська жіноча семінарія), просвітянських та господарських товариств краю (товариство «Сокіл», товариство «Просвіта», «Сільський господар», «Українська торгівля», Галицький маслосоюз), становлення нафтогазовидобувного управління «Долинанафтогаз». Висвітлено життя та діяльність видатного професора, психіатра, філософа Антонія Кемпінського, подано розвідку про Українське січове стрілецтво на території Долинського повіту.
З історії Долини : зб. іст.-краєзн. ст. – Вип. 6 / [ред. кол. : Романюк М. М., Сенів Т. Л., Гаразд В. С. та ін.; Долин. міська рада, Долин. краєзн. музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів]. – Долина ; Брошнів : Таля, 2016. – 242 с.
У збірнику досліджено історію Долини у міжвоєнний період (1919-1939), життєвий та творчий подвиг Мирослава Антоновича, подано спогади про медичні заклади краю та операцію «Вісла», висвітлено життя та діяльність подружжя Омеляна і Тетяни Антоновичів, Кардинала УГКЦ Мирослава-Івана Любачівського та ін.
З історії Долини : зб. іст.-краєзн. ст. – Вип. 7 / [ред. кол. : Романюк М. М., Сенів Т. Л., Гаразд В. С. та ін.; Долин. міська рада, Долин. краєзн. музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів]. – Долина ; Брошнів : Таля, 2017. – 152 с.
У сьомому випуску збірника досліджено маловідомі сторінки історії м. Долини, зокрема, долітописне минуле краю, історія долинської залізниці, проаналізовано особливості функціонування інфраструктури Долини, висвітлено життя та діяльність визначних долинян.
Зубрей П. Пам’ятник Шевченкові в Надієві / Петро Зубрей. – Івано-Франківськ : ВГЦ «Просвіта», 2014. – 52 с.
Краєзнавча розвідка уродженця с. Надієва про історію спорудження пам’ятника Кобзареві в рідному селі. Багато цікавого та документального матеріалу присвячено відкриттю пам’ятника у 1912 р., а також реставраційним роботам у 1974, 1990 та 2012 рр. Окремою главою вміщено статтю автора «Пам’ятники Шевченкові у Галичині».
Історія Долини (від найдавніших часів до наших днів) / Долин. міська рада, Долин. краєзн. музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів. – Долина, 2015. – 400с.
Монографія присвячена поглибленому дослідженню одного з міст Прикарпаття – Долини з часу його виникнення до новітнього періоду. Структура книги складається з п’яти тематичних розділів: «Природа», «Історична Долина», «Освіта, релігія, культура, мистецтво», «Етнографічна палітра», «Охорона здоров’я, спорт, туризм». Читач має змогу ознайомитися з різносторонніми аспектами матеріальної та духовної культури старовинного міста, з життєписом і діяльністю відомих людей Долини.
Книга адресована історикам, етнографам, краєзнавцям, вчителям, студентам, усім, хто вивчає і цікавиться історією рідного краю.
Княжолука [Текст] : історія села / [авт. Михайло Пенгрин]. – Івано-Франківськ : Грані, 2001. – 64 с. : іл.
Це перша спроба написати давню історію мальовничого села Княжолука, яке розкинулось у передгір’ї Карпат. Із спогадів старожилів, із переказів, що дійшли з діда-прадіда, з власних здогадок та архівних документів автор книги, вчитель історії Княжолуцької середньої школи, намагається якнайширше висвітлити історію села з найдавніших часів і до сьогодення. Історична розвідка доповнюється старовинними і сучасними світлинами.
Лаба В. Історія села Слобода Долинська / Василь Лаба. – Львів : [б.в.], 2013. – 156 с.
У книжці подається огляд історичного розвитку села Слобода Долинська від давніх часів до сучасності. Книга написана на основі вивчених архівних документів, публікацій в пресі, опублікованих документів, а також на основі зібраної інформації від жителів села. Це видання може послужити імпульсом до написання історій інших сіл нашого району.
Лаба В. Літопис парафії Лолин / Василь Лаба. – Львів : [б. в.], 2012. – 60 с.
У дослідженні львівського історика-краєзнавця Василя Лаби на основі архівних документів простежується історія парафії села Лолин. Праця приурочена до 120-річчя лолинського храму Перенесення мощей св. Миколая. Цей парафіяльний літопис є першим у Долинському районі.
Лаба В. Літопис парафії Раків / Василь Лаба. – Львів : [б.в.], 2013. – 104 с.
Літопис парафії Раків – це вже третє дослідження автора історії парафій нашого району (перші дві отримали парафії Лолин та Ст. Мізунь). Дослідження написано на основі вивчених документів Львівського історичного архіву. Ця хроніка стане поштовхом іншим дослідникам для опрацювання і доповнення до цього літопису, а також для написання подібних літописів інших парафій.
Лаба В. Літопис парафії Старий Мізунь [Текст] / Василь Лаба. – Львів : [б.в.], 2012. – 102 с.
Цей парафіяльний літопис є другим у Долинському районі після літопису парафії села Лолин. Дослідження зроблено з нагоди 125-річчя Храму Воздвиження Чесного Хреста в селі Старий Мізунь. Автор книги, львівський історик, висловлює велику подяку бібліотекарю сільської бібліотеки-філії Ользі Гладич, яка відгукнулася на його листа і стала зв’язковою ланкою між автором і громадою. Хроніку написано на основі збережених і опрацьованих документів Львівського історичного архіву.
Михайлів Л. Історія села Кропивник / Любомир Михайлів, Зіновія Бенич. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2009. – 152 с. : іл.
Нова книга про історію Кропивника – це найбільш повне видання про минуле одного з найдавніших поселень Долинщини. Книга написана на основі архівних матеріалів, історичних праць, краєзнавчих видань та розповідей і спогадів односельчан.
Окремим розділом «Історія села в іменах» подано біографічні довідки про жителів села, які своєю працею, серцем і розумом прославили його, творили минуле і сьогодення.
Михайлів Л. Село Кропивник з погляду минулого. – Долина, 1998. – 64 с.: іл.
Книга про село Кропивник Долинського району – це перша спроба письменника і журналіста проаналізувати на основі історичних джерел етнічні, суспільно-політичні, економічні корені села через призму людського буття, матеріального та духовного розвитку краю. В доробку Любомира Михайліва поетичні збірки “Формула зерна” (1993), “Амплітуда вогню” (1994), “Плаї” (1996), а також краєзнавчі книги “Долина” (1988), “Рожнятів і околиці” (2000) та ін. Член Спілки письменників України.
Обереги нашої спадщини / Під ред. М. Бориса. – Долина, 2006. – 192 с.: іл.
Книга “Обереги нашої спадщини” – перша спроба описати пам’ятки історії та культури Долинщини, коротко висвітлити минувшину людей краю. В ній також йдеться про діяльність Долинської районної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури з часу його заснування і особливо в роки незалежності України.
Книга видана в рамках реалізації програми “Історична спадщина” Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, розрахована на широке коло читачів і найбільше знадобиться історикам, краєзнавцям, туристам.
Петречко Д. Втрачені українські села. Чорна [Текст] / Дарія Петречко ; [літ. ред. І. Шалкінете]. – Брошнів : Таля, 2010. – 528 с. : іл.
У книзі упорядковані спогади тих, хто в 1951 р. вимушено покинув рідне село Чорна на західній Бойківшині і був депортований у степи Донецької області тоталітарними режимами колишнього СРСР і Польської Республіки. Вміщено розповіді про географічне, етнографічне розташування та історичне минуле, а також про людей та їхніх нащадків. Коротко подано інформацію про господарку, ремесла та побут мешканців села. Книга ілюстрована світлинами, схемами та рисунками, мапами та копіями історичних документів, базується на історичних та архівних матеріалах, спогадах колишніх мешканців села.
Стежками минулого / [авт. Іван Проців]. – Брошнів : Таля, 2013. – 88 с.
Сторінки книги розповідають про історію заснування села Княжолука, про його сьогодення, про установи, підприємства та організації, які діють на території села, про людей та їх спогади про пережите. Книга присвячена 130-річчю храму святої мучениці Параскеви П’ятниці (УПЦ КП).
Тяпче: Історія, спогади, світлини / Авт.-упоряд. М.Борис. – Долина, 2004. – 192 с. : фотоіл.
Відомий на Прикарпатті журналіст і літератор Борис Михайло започаткував серію видань “Міста і села Долинщини”. Книга “Тяпче” є першою книгою, яка вийшла в цій серії. В ній на основі архівних документів, свідчень і спогадів старожилів села Тяпче частково розкрите перед широким читацьким колом культурно-освітнє, духовне, суспільно-громадське і політичне життя прикарпатського села впродовж минулих століть.
Фреїв Ю. Долинський повіт на давніх світлинах : [фотоальбом] / Юрій Фреїв. – Київ : Український пріоритет, 2016. – 212 с.
Цей фотоальбом є першою спробою молодого дослідника рідного краю Юрія Фреїва відобразити сторінки минулого Долинського повіту (тепер Долинський та Рожнятівський райони Івано-Франківської області), який був найбільшим у Галичині, пережив численні та не раз болючі зміни влади, державного устрою, територіального поділу. На 377 поштівках та фотографіях, розташованих в альбомі, читач має змогу побачити не тільки види Долинщини, Болехова, Рожнятова Вигоди, але й рідкісні зображення містечок, сіл, характерних для регіону промислових підприємств. Основні часові рамки альбому 1885 – 1914 роки.
Для кращої орієнтації в матеріалах видання додаються покажчики (іменний, географічний та предметний).
Ярич І. Біля витоків поселень Долинщини та Болехова. – Долина, 2007. – 62 с.
Немає людини, яка б не цікавилася, чому так чи інакше називається село або місто. Щось таємниче криється чи не у кожній з назв. У будь-якій з них закладена певна інформація, яка стосується насамперед історії окремої території, її заселення, міграційних процесів. Автор простежує, по можливості, час появи окремих назв і висловлює з цього приводу власні припущення. При написанні книги автор використовував різну краєзнавчу літературу, архівні матеріали, легенди та перекази тощо.
Розрахована на вчителів, учнів, краєзнавців, географів, істориків та всіх, хто цікавиться історією рідного краю.

 

1 коментар
  1. Василь Лаба коментує:

    Прекрасно, зі знанням справи та з любов’ю зроблений сайт. Прикро, що я не зміг більше зробити для Долинщини. Львівський архів переповнений документами про кожне карпатське село, був би тільки час їх досліджувати.
    Зичу доброго здоров’я працівникам Долинської центральної бібліотеки та при нагоді вітаю зі святом весни.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)