Меню


Наша адреса

м. Долина Ів.-Франківської обл.,
пр. Незалежності, 19А,
тел. (03477) 2-81-36,
e-mail: library_dol@yahoo.com


Чекаємо вас

понеділок – п’ятниця
з 10.00 до 18.00 год.
вихідний – субота
неділя – з 10.00 до 17.00
останній четвер місяця –
санітарний день


Офіційна інформація


Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська районна рада Долинська міська рада - офіційний сайт Краєзнавчий музей «Бойківщина» Тетяни і Омеляна Антоновичів Все про бойків
Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах ДУБРОВА. Сайт маленького села на Прикарпатті


ВідвідуванняАктуально

     
Видатні особистості Долинщини Знаменні дати 2020 року
Нові краєзнавчі видання
Наші видання:
 

Архів публікацій


Головна » Долинщина бібліотечна » Слобода Болехівська

Слобода Болехівська

Перші відомості про книгозбірню с. Слобода Болехівська датуються 1923 роком. В цей час тут працювала хата-читальня «Просвіти». Як згадують старожили села, завідувати читальнею було почесною справою, вважалось «за гонір», як казали в ті часи. В роботі читальні використовувались різноманітні форми та методи, особливо – голосні читання, адже велика кількість населення залишалась неписьменною. Найбільшою популярністю користувались книги Панаса Мирного, Ольги Кобилянської, Івана Франка тощо. Надавав допомогу в роботі бібліотеки інструктор, який проживав у лісничого Майківського. По неділях читались лекції з історії України.
Приміщення теперішнього клубу побудоване в 1928 році. Цікава історія його будівництва. В центрі села стояв будинок єврея. Біля нього громада запланувала побудувати клуб і читальню, але єврей не давав згоди через невідповідність тогочасним нормам пожежної безпеки. А на той час існував такий закон: якщо на будинок вже накладено платви, то поліція не мала права його зносити. Тому громада села підготувала всі необхідні матеріали і, поки єврей привіз поліцію, за одну ніч будинок був готовий. Єврей подав до суду, тоді громада погодилась поставити між будинками фаєрмур. На цьому справа закінчилась, будинок стоїть і по-сьогодні, у ньому знаходиться і бібліотека.
Завідувачем бібліотеки працював один рік відомий уродженець села – Квецко Дмитро Миколайович – один із засновників Українського Національного Фронту. У 1967 році був заарештований. Показів не давав. У листопаді того ж року був засуджений за звинуваченням у “зраді батьківщини” та створенні антирадянської організації за ст. 56 і 64 КК УРСР до 20 років позбавлення волі з утриманням перших 5 років у тюрмі (відбував їх у Владимирському централі), 10 років у виправно-трудових колоніях суворого режиму (1972-75 рр. його утримували в таборі ЖХ-385/17-А в Мордовії, потім у Пермських таборах) і ще 5 років після цього був на засланні. Після відбуття покарання Дмитро Миколайович повернувся у рідне село, де й помер у 2010 році.
За роки існування книгозбірні тут змінилось багато завідуючих. Та найбільше часу, старань і душі в бібліотеку вклала Гук Марія Михайлівна, яка очолювала книгозбірню 50 років. Марію Михайлівну з теплотою згадують жителі села, адже вона брала активну участь у громадському житті, в самодіяльності, співала в церковному хорі. Організовані нею заходи приваблювали до бібліотеки користувачів. Як каже про себе сама Марія Михайлівна: «Фонд я знала “на зубок”, багато читала, працювала з пресою. Без цього бібліотекар – не бібліотекар».
Зараз бібліотекою завідує Комар Надія Львівна, яка продовжує роботу своєї попередниці. В книгозбірні зібрана історія села, старовинні фотографії, народні звичаї. Бібліотека і сьогодні – активний учасник життя села. У 2010 році за підсумками районного огляду-конкурсу «Мудрості та долі берегиня – бабусина скриня» бібліотека згадується серед книгозбірень, які найповніше записали старовинні обряди, звичаї та традиції.
Саме тепер, коли у громади села зросла потреба у послугах сучасної публічної бібліотеки, сільський голова Степан Данилів запланував її перенесення з тісного і незручного у відреконструйоване адміністративне приміщення села. Це стало можливим завдяки перемозі в третьому обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування «Формування належних умов для всебічного розвитку сільського населення і створення сучасного інформаційно-культурного осередку – центру освіти, культури та дозвілля в гірських населених пунктах». Урочиста подія відбулася 14 жовтня 2014 року. Для жителів села відчинила двері оновлена книгозбірня.
До послуг 500 користувачів, яких сьогодні обслуговує бібліотека, понад 10 тис. примірників фонду документів.
У 2017 році бібліотека увійшла до складу Витвицької ОТГ.

Поділіться своєю думкою

(обов`язково)

(обов`язково)